Sosyal Medya,

Instagram’ın Yeni Özellikleri ve Kullanıcıların Beklentileri

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Boomerang Özelliği
  • 2 Mention Özelliği
  • 3 Link Ekleme Özelliği
  • 4 Kullanıcıların Şimdiki Beklentileri Neler?
  • 5 Canlı Yayın Özelliği
  • 6 Yeni Tasarım

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 3 Dakika

Popüler paylaşım uygulaması Instagram’a son gelen güncelleme ile yeni özellikler eklendi. Özellikle Facebook’un satın almasından sonra Instagram büyük bir yükselişe geçti. Instagram’ın artık kullanıcılara sürekli yeni özellikler sunmasına alıştık. Bu yeni özellikler yine Instagram üzerinde bize birçok konuda yarar sağlayacak şeyler.
Instagram’ın Yeni Özellikleri nasıl kullanılır ve ne işimize yarayacak bir bakalım.

Boomerang Özelliği

Hikâyeler kısmına eklenen bu özellik ile artık videoları ileri geri oynatabileceksiniz. Yani Boomerang özelliği aslında GIF özelliği de diyebiliriz. Daha önceden Instagram’dan ayrı olarak kullanılan bir özelliğin direk hikâyeler kısmına eklenmesi kullanıcılar açısından da rahatlık oldu.

GIF paylaşımına diğer sosyal medyalarda da sıkça rastlıyoruz. Bu özellik ile kullanıcıların yapacağı GIF paylaşımlarıyla mutlaka güzel şeyler ortaya çıkacaktır. Hikâyeler özelliğinin de sürekli geliştiriliyor olması Instagram’ın hikâyeler kısmına verdiği önemi bizlere gösteriyor. Her ne kadar başta Snapchat taklidi olarak çok eleştirilse de hikâyeler özelliğinde kullanıcıların yaptığı paylaşımlar her geçen gün artıyor. Boomerang Özelliğini hikâyeler kısmına girerek bulabilirsiniz.

Mention Özelliği

Hikâyeler kısmının bir diğer yeniliği ise mention ekleme olacak. Bu özellik sayesinde artık oluşturduğunuz hikâyelerde bulunan kişileri etiketleme imkânınız olacak. Bu etiketleme özelliği ile artık birçok kişiye reklam yapma şansıda tanınıyor desek yanlış olmaz. Örnek verecek olursak az takipçisi olan bir kullanıcının iyi takipçi sayısına sahip bir Instagram fenomeninin yanında etiketlenmesiyle birlikte takipçi sayısında artış olabilir.

Mention özelliğini kullanmak için hikâyeler de çektiğiniz fotoğrafa “@” ile başlayan yazı yazmanız lazım. Mention özelliği de hikâyeler kısmında sürekli kullanılacak ve çok iyi düşünülmüş özellikler arasında yer alıyor. Instagram takipçi arttırmak için başka bir seçenek olmuş.

Link Ekleme Özelliği

Bu özellik henüz kısıtlı bir Instagram kullanıcı kitlesi için açıldı. Instagram tıklanabilir link olayına çok sıcak bakmayan uygulamalardan biri. Ama bu özellik sayesinde biraz bu konuya karşı yumuşamış gözüküyor. Yakın zamanda herkese açılması beklenen bu özellik sayesinde artık paylaşımlarınızda linkler kullanıp kullanıcıları oraya yönlendirebileceksiniz.

Kullanıcıların Şimdiki Beklentileri Neler?

Yeni özellikler ile birlikte kullanıcılarda farklı beklentiler içine girdi. Instagram kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Instagram’dan bu seferki beklentiler hikâyelerde paylaşılan videoların sürelerinin uzatılması. Bu özellik zaten büyük oranda gelecek. Belki bir sonraki güncelleme bununla alakalı olabilir.

Bunun dışında paylaşımlarına link ekleme olayını da kullanıcılar çok istiyordu. Bu özellik geldi ama tabi şuan tüm kullanıcılara sunulmadı. Link ekleme özelliğinin geleceği çok belliydi. Çünkü Instagram’ı özellikle e-ticaret platformu olarak görenler için çok fazla seçenek sunulmaya başlandı. Instagram biraz bu alana doğru da kullanıcılarını memnun etme çabası içerisinde.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Hikayeler Paylaşımlarında Birinin Sizden Bahsettiğini Görme

Canlı Yayın Özelliği

Beklenti içinde olunan bir diğer özellik canlı yayın özelliği. Kullanıcılar canlı yayın süresinin sınırlı mı yoksa herhangi bir kısıtlama olmadan mı sunulacağını merak ediyor. Aslında özelliğin tam olarak gelip gelmeyeceği belli değildi. Ancak Instagram CEO’su Kevin Systrom Financial Times’da yer alan röportajında canlı yayın özelliğinden bahsetmesiyle geleceği kesinleşti diyebiliriz. Ancak Systrom röportaj sırasında özelliğin çıkış tarihi ve detayları hakkında konuşmadı.

Özet geçecek olursak yeni gelen özellikler ile hikâye kısmını daha da geliştiren Instagram artık biraz daha video alanına doğruda kaymaya başlıyor. Facebook tarafından alınmasından sonra sadece bir fotoğraf platformu olmaktan çıkmaya başlayan Instagram’ın yaptığı değişikliklerden kullanıcıların büyük çoğunluğu memnun gözüküyor. Bakalım bizleri iler ki günlerde ne gibi güncellemeler ve özellikler bekliyor olacak.

Yeni Tasarım

Geçtiğimiz haftalar içerisinde ortaya atılan yeni tasarım dedikoduları neticesinde tüm gözler Instagram uygulamasına çevrilmişti. Uygulama yetkilileri tarafından sızdırılan bilgilere göre oldukça köklü değişimlere neden olacağı düşünülen tasarım konusunda da her yeni gün yeni bir iddia da ortaya atılmaya başlanmıştı. Fakat Instagram’ın bu iddiaları cevaplamaması ve bu iddialar konusunda da her hangi bir yalanlamanın gelmemiş olması kafaları iyiden iyiye karıştırmıştı. Giderek karmaşık bir hale gelen Instagram’ın yeni tasarım beklentisi ise sonunda son buldu. Bugün itibariyle artık Instagram yeni tasarımına kavuştu.

Hem iOS hem de Android sistemler için resmi uygulama mağazalarına sunulan Instagram’ın Yeni Özellikleri ile yeni tasarıma geçildi. Peki, ama yeni tasarımda neler değişti? Göze çarpan ilgi değişim Instagram’ın logosunda yaşandı. Yayınlandığı ilk andan itibaren aynı logoyu kullanan ve artık logosunun eskidiği düşünülen Instagram yeni tasarımla beraber en büyük değişikliği logo tasarımında yaptı. Logoda çok daha canlı renkler kullanan ve şekil değişikliği yapan Instagram yeni logosuyla beğeni toplamayı da başardı. Logonun yanı sıra sayfa tasarımında da değişiklikler yaşanmaya başladı. Özellikle tasarımda genel anlamda hakim olan mavi renk yerine siyah ve beyaz renkler kullanıldı. Kullanıcıların adının gösterildiği bölümde de mavi renk yerine siyah rengin kullanılması dikkat çekti. Tüm bunlarla beraber Instagram’ın Yeni Özellikleri bayağı dikkat çekmeye başladı, şimdiden iyi dönüşlerde almaya başladı.

https://www.instatakipci.com/

Instagram’ın Yeni Özellikleri ve Kullanıcıların Beklentileri
4.5 (90.45%) 264 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram Hikayeler İçin Etiketleme Özelliği başlıklı makalemizde instagram, Instagram güncelleme ve Instagram Hikayeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube