Sosyal Medya,

Instagram’ın Güncellemeleri İle Gelen Yeni Özellikleri Nasıl Kullanılır?

PaylaşTweetle

İçindekiler

 • 1 Instagram Güncellemeleri
 • 2 Hikayeler Özelliği Nasıl Kullanılır?
 • 3 Instagram Zoom Özelliği Nasıl Kullanılır?
 • 4 Yorumlarda Kelime Engeline izin Veren Güncelleme
 • 5 Yorum Engeli

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 5 Dakika

Instagram’ın Güncellemeleri ile Gelen Yeni Özellikleri Nasıl Kullanılır?İlk olarak amatör bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak ortaya çıkan Instagram, Facebook tarafından satın alındıktan kısa süre sonra büyük oranda gelişme göstermeye başlamıştı. Zira artık Facebook çatısı altında çalışan uygulamanın Facebook’un başarısını yakalamaya başladığını da söylemek gerekiyor. Tabi bu süreçte Instagram çok daha fazla kullanıcı kazanmak ve dev sosyal medya uygulamaları arasında yer almak için de sıkı bir çalışma yürütmeye başlamış ve yapılan bu sıkı çalışma sonrasında söz konusu sosyal medya uygulaması sektörde kendisine kalıcı bir yer edinmeyi de başarmıştı. Artık sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen uygulamalar arasında gösterilen Instagram’ın şuan için 500 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına da ulaştığı belirtiliyor.

Instagram Güncellemeleri

Instagram tarafından açıklanan yeni bilgilerle beraber 500 milyon kullanıcı rakamının da geçilmiş olması artık Instagram’ın en başarılı sosyal medya uygulamalarından biri olarak görülmesine de neden oluyor. Tabi yakaladığı bu yükselişi devam ettirebilmek ve kullanıcı sayılarını daha da arttırmak için Instagram’ın güncellemeleri ne ve yeni özellikler kazanmaya da devam ettiğini söylemek gerek. Özellikle Snapchat tarafından kullanılan bazı özelliklerin de Instagram’a dahil edilmesiyle beraber Instagram’ın sosyal medya alanında artık kalıcı bir yer edindiği de kesin. Bu süreçte sürekli olarak güncellenen yeni güncellemenin kazandığı bu yeni özelliklerin nasıl kullanıcılara ise merak edilen bir diğer nokta. Peki, ama Instagram’ın son dönemde en çok konuşulan uygulamalardan biri haline gelmesine neden olan güncellemeler neler ve nasıl kullanılır? Daha detaylı ele alalım.

Hikayeler Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bu noktada en çok dikkat çeken konulardan birisinin hikayeler özelliği olduğunu da belirtelim. Zira Instagram tarafından yapılan açıklama ile beraber uzun süredir Snapchat uygulamasında kullanılan resimlerin hikayesi özelliği kısa süre önce Instagram’ın Güncellemeleri ile dahil edilmişti. İlk etapta 24 fotoğraf ile sınırlı olan bu yeni güncellemenin daha sonra fotoğraf sınırının kaldırılmasıyla beraber hikayeler özelliğinin nasıl kullanılacağı da merak konusu oldu.

Hikayeler özelliğinin kullanımı ise aslında oldukça basit. Söz konusu özelliğin kullanılması için öncelikle akıllı telefonunuz üzerinden uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor. Instagram’a giriş yaptıktan sonra ise yapmanız gereken uygulamanın değişen üst menü özelliğini kullanmak. Uygulamanın değişen üst menü özelliğinde artık yeni tasarım içerisinde sol üst kısımda “+” şeklinde bir ifade olduğunu göreceksiniz. Hikayeler özelliğini kullanmak için ise öncelikle “+” özelliğine basmanız gerekli. Şimdi ise karşınıza hikaye oluşturma bölümü gelecek.

Bu bölümden hikayenizi oluşturmanız için ya yeni fotoğraflar çekmeniz ya da galerinizde yer alan resimleri seçebiliyorsunuz. Galeri de yer alan resimleri seçip ya da yeni resimleri çektikten sonra ise resimlerinizi düzenlemeniz gerekiyor. İsterseniz bu aşamada resimlerinize yeni animasyonlar ve benzeri efektler ekleyebilirsiniz. Uygulamaya eklenen bu yeni özelliğin kullanılabilmesi için ise oluşturduğunuz hikayeleri paylaşmanız yeterli olacaktır. Söz konusu paylaşımı yaptıktan sonra 24 saat süre boyunca hem profilinizde hem de hikayeler bölümünde oluşturduğunuz hikayeler gözükecektir.

Instagram Zoom Özelliği Nasıl Kullanılır?

Resimlerin hikayesi özelliğinin hemen sonrasında gelen bir diğer güncelleme ise Instagram Zoom özelliği. Instagram’da yer alan fotoğrafların yakınlaştırılmasına ve söz konusu fotoğrafların büyütülmüş halinin görüntülenmesine olanak veren yeni güncellemenin en çok sevilen güncellemelerden biri olduğunu da belirtelim. Sadece kullanıcıların yaptıkları paylaşımları değil bunun dışında uygulamada kullanıcıların profil resimlerine kadar büyütme yapabilme imkanı sunan Zoom özelliğinin kullanımı da oldukça basit.

Zoom özelliğini kullanmak için tek yapmanız gereken önce büyütmek istediğiniz fotoğrafa tıklamak. Ardından ise dokunmatik telefonlardan alışık olduğumuz büyütme hareketini yaparak fotoğrafın büyütülmesini sağlayabiliyorsunuz. Zoom özelliğini kullanmak için tek yapmanız gereken işlem bu. Fakat söz konusu özellik için belli başlı dikkat edilecek konularda olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikler bu konuda resim boyutu büyütme konusuna dikkat etmeniz gerekiyor. Resim boyutu 1000px üzerinde ise ne yazık ki Zoom özelliğini de kullanma aşamasında sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bunun dışında söz konusu özelliğin sorunsuz bir şekilde kullanılabileceğini de belirtelim.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Yorum Engeli ‘nde Varsayılan Anahtar Kelimeler Özelliği

Yorumlarda Kelime Engeline izin Veren Güncelleme

Resimlerin hikayesi güncellemesi Instagram için oldukça sürpriz bir güncelleme olarak karşımıza çıkmıştı. Beklenmedik bir özellik olarak bir anda Instagram tarafından yayınlanan söz konusu özelliğin ardından gelen Zoom özelliğinin ise biraz daha beklenen bir güncelleme olduğunu da söylemek gerek. Resimlerin hikayesi ve Zoom güncellemeleri bir yana dursun bunun dışında Instagram’ın en çok beklenen özelliklerinden biri ise yorum engeli özelliğiydi.

Kullanıcıların Instagram’a en çok mesaj gönderdiği konulardan biri olarak bilinen yorum engeli güncellemesi uzun süredir de beklenen bir özellik olarak dikkat çekti. Sadece birkaç gün önce yayınlanan yeni özellikler beraber artık sadece paylaşımların yorumlarını da engelleme değil bunun dışında kullanıcıların yorumlarda belli başlı kelimeleri engellemesine de olanak sağlanmaya başlandı.

Kısa süre önce Instagram tarafından yayınlanan söz konusu yorum engeli özelliğinin kullanımı ise biraz daha karışık bir sisteme sahip. Bakalım bu özelliği nasıl kullanarak yorumlar içerisinde istemediğimiz kelimeleri engelleyebiliriz.

Yorum Engeli

 • İlk olarak akıllı telefon üzerinden Instagram uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor.
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ise yapmanız gereken profil sayfasına giriş yapmak.
 • Profil sayfanızdan ise Instagram ayarlarının düzenlendiği bölüm olan ayarlar kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonsa ise karşınıza bir açılır menü gelecek.
 • Karşınıza gelen açılır menü üzerinden ise yorum ayarları kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Yorum ayarları kısmında eğer ki güncellemeyi sorunsuz bir şekilde yüklediyseniz bu ayar menüsü üzerinden yeni bir sekme ile karşılaşmanız gerekiyor.
 • Yorum engeli özelliğinin yer aldığını göreceksiniz. Bu menü üzerinden ise yorum engelini açık hale getirmeniz gerekiyor. Özelliği açık hale getirdiğiniz zaman doğrudan alt bölümde engellenecek olan kelimelerin girileceği bir alan göreceksiniz.
 • Yapmanız gereken bu alana yorumlarda yer almasını istemediğiniz kelimeleri girmek. Tabi son olarak belirtelim söz konusu kelimeleri anahtar kelime formatında girmeniz gerekiyor.
 • Yani diğer bir söylemle söz konusu kelimeleri girerken mutlaka kelimelerin arasına virgül koymanız gerekiyor. Kelimelerin arasına virgül koyduğunuzda otomatik olarak sistem kelimeleri anahtar kelime olarak ekliyor ve yazdığınız bu ifadeler yorumlarda artık yer almıyor. Tabi istediğiniz an yorumlarda yer alan istemediğiniz kelimeleri güncelleyebilir ya da yeni kelimeler ekleyebilirsiniz.

Tüm bu güncellemeler ile beraber artık çok daha kullanışlı hale geldiği de belirtilen söz konusu uygulamanın sosyal medya alanında sürekli yeni özellikler kazandığını da söylemek gerekiyor. Özellikler resimlerin hikayesi özelliği ile beraber Snapchat uygulamasını da epey bir geri de bırakmaya başlayan Instagram’ın güncellemeleri için ise kısa süre içerisinde yenilerinin eklemesi bekleniyor. Özellikle kullanıcıların uygulamada daha fazla vakit geçirmesi için Instagram’ın bundan sonraki güncellemesinde ise videolar konusunda yeni bir çalışma yapacağı da belirtiliyor. Fakat henüz bu konu hakkında da Instagram tarafından yeni güncellemeler için detaylar verilmediğini de belirtmek gerekiyor. Yani şimdilik yeni güncellemeler merak konusu.

https://www.instatakipci.com/begeni

Instagram’ın Güncellemeleri İle Gelen Yeni Özellikleri Nasıl Kullanılır?
4.5 (89.71%) 210 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram Son Dönemde Hangi Güncellemeleri Aldı? başlıklı makalemizde instagram, Instagram güncelleme ve Instagram güncelllemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube