Sosyal Medya,

Instagram’da Layout Kolaj Oluşturma ve Layout Püf Noktaları

PaylaşTweetle

İçindekiler

 • 1 Layout Kolaj Oluşturma Aşamaları ve Bilinmesi Gerekenler

  • 1.1 Layout Tam Olarak Ne İşe Yaramakta?
  • 1.2 Layout Kullanımı İçin Instagram Şart Mı?
  • 1.3 Layout Kolajları Nerede Paylaşılabilir?
  • 1.4 Video Kolajı Oluşturmak Mümkün Mü?
  • 1.5 Uygulama Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?
  • 1.6 Yüzler Kolajı Nedir?
  • 1.7 Layout Kolaj Oluşturma Aşamaları;

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 2 Dakika

Instagram, görsel paylaşım üzerine kurulmuş olan bir sistem. Bu nedenle uygulamada fenomen olmak, daha fazla takipçi kazanmak, en basiti yer edinebilmek için kullanıcıların paylaşımların kalitesine ve ilgi çekiciliğine yönelmesi gerekiyor. Görüntü kalitesi yüksek ve ilgi çekici, farklılık oluşturan görseller her zaman için daha fazla beğeni kazanıyor. İstatistikleri de incelediğimiz zaman sıradanlaşan bir paylaşım stilleri yerine, özel olarak oluşturulmuş veya filtrelerle zenginleştirilmiş paylaşımların daha çok ilgi çektiği görülüyor. Instagram bu konuda kullanıcıların dışarıya duydukları ihtiyacı en aza indirmek adına birçok destekleyici uygulamada kullanıyor. Bunlardan birisi de Layout. kolaj oluşturma amacıyla yayınlanan uygulama, kullanıcıların en büyük yardımcılarından. Peki, Layout Kolaj Oluşturma işlemi nasıl yapılır? Layout hakkında bilmemiz gerekenler neler? Bakalım.

Layout Kolaj Oluşturma Aşamaları ve Bilinmesi Gerekenler

Layout Kolaj Oluşturma işlemine geçmeden önce uygulama hakkında püf noktalar üzerine biraz bilgi paylaşalım. Sorularla ilerleyelim.

Layout Tam Olarak Ne İşe Yaramakta?

Layout uygulaması, doğrudan Instagram tarafından yayınlanmış olan bir kolaj oluşturma programı. Layout sadesinde fotoğraflarınızla, tek bir portre gibi kolay oluşturmanız mümkün. Uygulama tamamen ücretsiz olarak yayınlanan bir uygulama ve kullanıcıların ekstra herhangi bir ücret ödemesine gerek yok. Ayrıca programı kullanmak için üye olmanıza gerek yok.

Layout Kullanımı İçin Instagram Şart Mı?

Tabii ki uygulamanın ana amacı Instagram paylaşımları için kolajlar oluşturmak. Fakat uygulamayı kullanmak için kullanıcıların illa ki Instagram hesabına ihtiyacı yok. Herhangi bir üyelik ya da Instagram hesabı olmaksızın uygulama kullanılabiliyor. Buna karşın Instagram hesabına sahip olan kullanıcıların da avantajları yok değil. Kolajları Instagram üzerinde paylaşmayı tercih ederseniz, filtreleri ve özelleştirmeleri kullanabiliyorsunuz.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Hikayeler İçin Etiketleme Özelliği

Layout Kolajları Nerede Paylaşılabilir?

Layout Kolaj Oluşturma işlemi sonrasında yaptığınız kolajları, Instagram hesabınızdan, Facebook hesabınızdan, diğer sosyal medya hesaplarınızdan ve doğrudan sosyal medya hesabı olmaksızın arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

Video Kolajı Oluşturmak Mümkün Mü?

Ne yazık ki uygulamanın içerisinden sadece fotoğraflarla beraber kolaj oluşturmanız mümkün.

Uygulama Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?

Kullanıcıların Sadece Android işletim sistemine sahip ya da iOS 7 ve üzeri herhangi bir işletim sistemi kullanan cihazlara sahip olması yeterli. Tablet ya da akıllı telefon sınırlaması yok.

Yüzler Kolajı Nedir?

Layout içerisinde standart kolaj oluşturabildiğiniz gibi yüzler üzerinde de kolaj oluşturabiliyorsunuz. Uygulama resimlerde yer alan yüzleri tespit ederek bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Fakat şunu da belirtelim ki uygulama içerisinde yüz tanıma teknolojisi yok. Bunun yerine diğer cisimler yüzlerden ayırt edilerek yüz saptama sistemi kullanılıyor.

Layout Kolaj Oluşturma Aşamaları;

Uygulama hakkında merak edilen ana sorular bu şekilde. Layout Kolaj Oluşturma işlemine geçiş yapalım. Aşama aşama ele alacak olursak;

 • Layout Kolaj Oluşturma işlemi için öncelikle uygulamanın fotoğraf galerisine ulaşmasına izin vermeniz gerekiyor.
 • Ardından uygulamayı açıp, Layout Kolaj Oluşturma aşamasına geçiş yapıyoruz.
 • Uygulamayı açtığınız zaman “yüzler” sekmesine dokunduğunuzda, sadece yüzlerin olduğu fotoğraflar içerisinden, tümü derseniz galeri kısmında bulunan fotoğraflarınızdan seçim yapmanız gerekiyor.
 • Fotoğraflarınızı seçtikten sonra (maks 9 foto) kolaj şeklinizi seçmeniz gerekiyor. Kolaj şeklinizi de seçtikten sonra düzenlemek istediğiniz resimleri düzenlemeniz gerekiyor. Ardından kaydet sekmesine basarak fotoğraflarınızı paylaşacağınız adresleri seçip doğrudan paylaşım yapabilir ya da kolajı kayıt altına alabilirsiniz.

Instagram’da Layout Kolaj Oluşturma ve Layout Püf Noktaları
4.4 (88.53%) 143 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme ve Kapladığı Alanı Azaltmak başlıklı makalemizde instagram android depolama alanı, instagram depolama alanı ve instagram kapladığı alan hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube