Sosyal Medya,

Instagram Yorum Filtreleme Özelliği

PaylaşTweetle

İçindekiler

   • 0.0.1 İstenmeyen Yorumlardan Bıktınız mı?
   • 0.0.2 Yorum Filtreleme Özelliğinin Amacı
   • 0.0.3 Yorum Filtreleme Özelliği Nasıl Çalışır?
   • 0.0.4 Yorum Filtreleme Özelliğini Nasıl Aktif Hale Getirebilirim?
   • 0.0.5 Yorum Filtreleme Özelliğini Mobil Üzerinden Etkinleştirme
   • 0.0.6 Yorum Filtreleme Özelliğini Web Üzerinde Etkinleştirme
 • 1 Instagram Spam Filtreleme Nedir?
 • 2 Instagram Yorum Filtreleme İçin Yeni Dönem

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 5 Dakika

En çok kullanılan sosyal paylaşım platformlarından olan Instagram’da paylaşımlarınızın altındaki istenmeyen yorumlardan bıktınız mı? Hakaret içerikli paylaşımları görmek istemiyor musunuz? O zaman Instagram’ın bu tarz konulardan şikâyetçi kullanıcıları için getirdiği filtreleme özelliği tam size göre. Sosyal medyada insanların sıkça başvurabileceği bir özellik olan yorum filtreleme özelliğini Instagram hesaplarınızda nasıl kullanacağınızı sizlere bu yazımızda aktaracağız.

İstenmeyen Yorumlardan Bıktınız mı?

Aslında sosyal medyada kullanıcıların çokça şikâyet ettiği konulardan biridir paylaşımlarına gelen kötü yorumları engelleyebilmek. Çünkü sosyal medyanın iyi yanları ne kadar fazla ise kötü yanları da bir o kadar çoktur. İşte bu bahsettiğimiz kullanıcıların paylaşımlarına eleştiri dozunu aşan, hakaret veya cinsel içerikli kötü yorum atan kitle, o sayabileceğimiz sosyal medyanın kötü kısmının ilk sıralarında yer alır. Instagram’da bunun farkına varmış olacak ki kullanıcılarına böyle bir özellik sunmaya başlamış. Bu özellik sayesinde Instagram kullanıcılarına, paylaşımlarına gelen ve görmek istemediği yorumları engelleyebilmeleri yetkisi verilmiş. Yani yorumların kontrolü artık bizim elimizde.

Yorum Filtreleme Özelliğinin Amacı

Instagram’da çokça argo, küfür, taciz ve cinsel içerikli yorum yapan kullanıcı var. Aslında sadece Instagram olarak bakmamak lazım olaya. Diğer sosyal medya platformlarında da maalesef bu tarz kullanıcılar mevcut. Bu kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sanal ortamda insanlara diledikleri gibi hakaret edebileceklerini sanan kişilerden oluşuyor. Ve üzülerek söylüyoruz ki her geçen gün büyüyen sosyal medyada her geçen gün bu tarz kullanıcı sayısı da artıyor. İşte sosyal medyada hal böyleyken filtreleme seçeneği gibi bir özelliği kullanmak daha da cazip hale geliyor.

Yorum Filtreleme Özelliği Nasıl Çalışır?

Yorum filtreleme özelliği ile kullanıcılar artık kendi belirledikleri kelime veya kelime gruplarını paylaşımlarda görmemek için filtreleyebilecekler. Örnek verecek olursak “salak” kelimesini ele alalım. Bu kelimeyi yorumlarınızda görmemek üzere engelleyebilir yani yasaklı kelime haline getirebilirsiniz. Bunu yaparak da bu kelimeyi büyük bir zevkle paylaşımlarınızda yazmak isteyen kötü niyetli Instagram kullanıcılarının heveslerini kursaklarında bırakabilirsiniz. Filtreleme özelliği ile cinsel içerikli veya hakaret içerikli mesajları görmek zorunda da kalmayacaksınız. Bıktım artık paylaşımlarıma gelen can sıkıcı yorumlardan diyorsanız eğer sizin için paha biçilmez bir nimet filtreleme özelliği.
İlk başta sadece ünlü isimler ve markalara açıldı filtreleme özellliği. Daha sonra da bütün Instagram kullanıcılarına açıldı. Bu özelliği şuan aktif olarak tüm Instagram kullanıcıları kullanabilmektedir.

 

Yorum Filtreleme Özelliğini Nasıl Aktif Hale Getirebilirim?

Instagram hesaplarınızda yorum filtreleme özelliğini hem mobil hem de web üzerinden nasıl aktif hale getirebileceğinizi sizlere aktaracağız.

Yorum Filtreleme Özelliğini Mobil Üzerinden Etkinleştirme

Instagram mobil uygulaması üzerinden yorum filtreleme özelliğini kullanabilmek için profilinize girdikten sonra ayarlar seçeneğinin altında bulunan ayarlar sekmesine tıklıyoruz. Bu kısımda size Instagram tarafından verilen varsayılan filtreleyebileceğiniz sözcükleri kullanabilirsiniz. Yok, ben filtreleyebileceğim sözcükleri kendim seçmek istiyorum diyorsanız da paylaşımlarınızda görmek istemediğiniz sözcükleri, arasına virgül koyarak özel anahtar sözcükler kısmına girmeniz yeterli olacaktır. Tavsiyemiz filtreleyeceğiniz sözcükleri kendinizin seçmesinden yana olacaktır. Nedeni Instagram’ın kendi vermiş olduğu sözcükler sizin için yeterli olmayabilir.

Yorum Filtreleme Özelliğini Web Üzerinde Etkinleştirme

Bu özelliği web üzerinden etkinleştirebilmek içinde Instagram hesabınızın oturumunu açtıktan sonra tıpkı mobil uygulama üzerinde uyguladığımız işlemlerin aynısını yaparak filtreleme özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.
Filtreleme özelliği ile profilinizdeki yorumların denetimini artık daha rahat bir şekilde sağlayabileceksiniz. Hesabınızı kötülüklerden ayırmak için çok iyi bir özellik olan Instagram’ın filtreleme özelliğine bir göz atmanızda fayda var. Filtreleme özelliğine sıcak bakmıyorsanız eğer rahatsız olduğunuz kullanıcıları direk engellemekte sizin için bir diğer seçenek olacaktır.

Sosyal medyada hızla yayılan Instagram uygulaması, şekil değiştirmeye devam ediyor. İyi yönde ilerleyen bu değişim, sosyal medya uygulamasının hızla yükselmesini de sağlamaya başladı. Henüz 3 gün önce yayınlanan verilerde uygulamanın yükselişini gösteriyor. Açıklanan rakamlara göre uygulamanın 800 milyon kullanıcı sayısına ulaşmaya başladığı belirtilmişti. Daha önce haberlerimizde yer verdiğimiz konu hakkında bir diğer önemli bilgi ise 100 milyon yeni kullanıcının sadece 5 ay içerisinde kazanılması olmuştu. Yükselişin ortaya konulduğu ve önemli bilgilerin verildiği etkinlikte, bir önemli bilgi daha verildi. Artık Instagram Spam Filtreleme sistemi de kullanıma girdi. Yani etkinlikte sadece kullanıcı sayısı verileri konusunda bilgiler verilmedi. Daha önceki haberimizde yer verdiğimiz kişilere göre yorum engelleme sisteminin dışında Instagram Spam Filtreleme sistemi de kullanıma girdi.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram PicPlayPost Uygulaması

Instagram Spam Filtreleme Nedir?

Bu özellik daha önce duyurulmuş ve uygulama sistem üzerinde çalışmalar yaptığını dile getirmişti. Birkaç ay önce yapılan basın açıklamasında Instagram Spam Filtreleme teknolojisinin test edildiği açıklanmıştı. Testlerde uygulamanın yorum teknolojisini değiştirmesi sağlanacağı. Belirtilmişti. Bu sistemle beraber kullanıcıların yorumların içerisinde yer alan hakaret ve kötü içerikli ifadelerin engellenebileceği açıklanmıştı.

Bir nevi kelimeler üzerinden yorumlarda filtreleme teknolojisinin kullanıma gireceğinden söz edilmişti. Yeni bölümün kullanımı konusunda açıklamalar yapılmasından sonra, bu özelliğin ne zaman kullanıma gireceği konusunda merak edilmeye başlandı. Instagram ise yeni kullanıcı verilerini açıkladıktan sonra bu konu hakkında bilgiler verdi. Sistemin kullanıma girdiği açıklandı ve sonrasında şu an için desteklenen diller açıklandı.

Şimdilik yeni sistemin sadece Portekizce, Almanca, Fransızca ve Arapça desteğinin bulunacağı eklendi. İngilizce dilinde de zaten bu teknoloji destekleniyordu. Söz konusu teknolojiyle beraber yorum engelleme konusunda en iddialı kullanımlar devreye girmiş oldu. Yeni güncellemenin yayınlanmasından sonra yorum sistemine gelen güncellemelerin ise devam edeceği belirtiliyor.

Görünen o ki Instagram yorum kısmında kullanıcıların yaşadıkları sorunların tamamen önüne geçmek için çalışıyor. Bunun için yorum filtreleme özellikleri yapay zekayla beraber bütünleştiriliyor ve bu yapay zeka sistemi yorumlarda yaşanan hakaret ve taciz sorunlarının önüne geçme konusunda epey bir önem kazanıyor. Instagram’ın yorumlarda yaşanan sıkıntıları ve kötü niyetli kullanıcıların yorumlarını engelleme için daha nasıl önlemler alacağını göreceğiz.

800 milyon kullanıcı sayısına ulaştığını açıkladığımız Instagram’ın yenilikleri, daha doğrusu iyileştirmeleri devam ediyor. Son olarak düzenlenen etkinlikte aktif kullanıcı sayılarını ve marka hesaplarının sayısını açıklayan Instagram, bu etkinliğin hemen arkasında yorum sistemini güncelledi. Kullanıcıların uygulama içerisinde daha güvenli şekilde dolaşması ve paylaşımlara gelen hakaret içerin yorumları engellemek için zaten Instagram tarafından yeni yorum sistemi yayınlanmıştı. Kullanıcıların istedikleri gibi paylaşımlarını yoruma kapama ve gelen yorumlarda bazı ifadeleri engelleme gibi ayrıcalıklar kullanabilecekleri açıklanmıştı. Yeni yorum sistemi ise bir hayli beğeni toplamış ve kullanıcıların ilgi odağına oturmuştu. Şimdi ise Instagram Yorum Filtreleme kısmında kişiselleştirilmiş yeni bir seçenek geldi. Peki, yeni seçenek ne?

Instagram Yorum Filtreleme İçin Yeni Dönem

Instagram Yorum Filtreleme için yapılan güncelleme sonrasında, kullanıcıların kişi bazında yorum filtrelemeleri yapabilecekleri açıklandı. Şöyle ki kullanıcılar isterlerse sadece belli hesaplardan yorum gelmesini engelleyebilecek. Sizin paylaşımlarınıza yorum yapmasını istemediğiniz kullanıcıları engellemek sadece yeni yorum bölümünü kullanmanız yeterli olacak. Instagram Yorum Filtreleme güncellemesi sonrasında yorum kontrolleri bölümünden “şu kişinin yorumunu engelle” alanını kullanmanız yeterli olacak.

Böylelikle spam yorumlara ve en önemlisi de hakaret içeren, rahatsız edici yorumların tam olarak önüne geçilmiş olacak. Sadece yorum ya da ifade engelleme bazında değil, doğrudan kullanıcı engelleme konusunda da önlemler alınmış olacak. Sizi rahatsız eden kullanıcıların tüm yorumlarını engel kısmına ekleyebileceksiniz.

Instagram Yorum Filtreleme güncellemesi bununla da sınırlı kalmadı. Bunun dışında yorumların içerisinde yer alan istenmeyen kelimeleri filtreleme kısmında da önemli değişiklikler yapılmış durumda. Bu kısımda da yayınlanan güncellemelerle beraber kelime filtrelemelerinde dil desteği geliştirilmiş durumda. Başta Portekizce dilinde yapılan iyileştirmeler ve Almanca dilinde yapılan iyileştirmeler, yorum sistemini epey kullanışlı hale getirmiş olacak.

Ülkemiz içinde Türkçe dili güncellemesinin yakın bir zamanda geleceğinden söz ediliyor. Bu ve yeni yorum engelli sisteminin şu an için güncelleme aşamasında olduğunu ekleyelim. Yani bir süre boyunca yeni güncellemenin yayınlanmaya devam edeceği belirtiliyor. Ülkemizde de kısa süre içerisinde yeni güncelleme kullanıma girmiş olacak.

https://www.instatakipci.com/

Instagram Yorum Filtreleme Özelliği
4.5 (89.12%) 430 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram Akış Yenileme Sorunu Nasıl Çözülür? başlıklı makalemizde Instagram akış sorunu, Instagram akış yenileme ve Instagram sorunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube