Sosyal Medya,

Instagram Yıldönümü İçin Yeni Bilgilendirmeler Yayınladı

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Instagram Yıldönümü Sonrasında Yeni Bir Sürpriz Yapılacak Mı?
  • 2 Instagram Hikayeler Yıldönümü Verileri

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 3 Dakika

Sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri haline gelmiş olsa da ilk dönemlerinden bu yana ilginç bir grafik çizen Instagram, şimdilerde Instagram Yıldönümü ile gündemde. Instagram’ın uzunca bir gelişim süreci içerisinde geçtiğini gösteren yeni yılıyla beraber, uygulamanın gelişimi de bir kez daha gündeme gelmiş oldu. Instagram tarafından da 7.yıla özel yeni bazı bilgilendirmeler yaptı. Bir nevi uygulamanın gelişimi ve yakaladığı başarılar bir kez daha vurgulanmış oldu. Yapılan tüm bu bilgilendirmelere ve yeni döneme ilişkin bilgilere daha detaylı olarak bakalım.

Instagram Yıldönümü Sonrasında Yeni Bir Sürpriz Yapılacak Mı?

Öncelikle Instagram’ın gelişiminden söz etmek gerekiyor. Sosyal medya devi ilk olarak bir filtre uygulaması kapsamında yayınlandı. Uygulamanın filtre olarak yayınlanmasıyla beraber bir nevi filtre kullanım trendi de başlatılmış oldu. 2010 yılının Ekim ayında kullanıma giren Instagram’ın ilk olarak ise App Store üzerinde yayınlanmış bir uygulama olarak biliniyor. Aslında bir sosyal medya uygulaması olarak düşünülmese de yavaş yavaş sosyal medya uygulamasına dönüşmeye başlayan Instagram, geliştiricileri Mike Krieger ve Kevin Systrom çalışmalarından sonra giderek büyümeye başladı.

Uygulamanın ilk iki yıl boyunca sadece iOS işletim sistemine hitap eden bir uygulama olduğunu ve sosyal medya tanımını da 2 yıl sonra almaya başladığını gördük. 2012 yılında ise Instagram Android işletim sistemine de destek vermeye başladı. Bir nevi akıllı telefon uygulaması haline geldi. İşte bu tarihten sonra Instagram’ın sürekli yükselmesini izledik.

Instagram Yıldönümü sonrasında paylaşılan bilgiler içerisinde en çok dikkat çekeni ise Facebook dönemi. 2012 yılından sonra Facebook, uygulamayı 2 geliştiriciden satın aldı. O dönem tam 1 milyar dolar gibi dev bir bütçe ayrılmış ve bu nedenle Facebook epey bir eleştiriler almıştı. Fakat Facebook’un mantıklı bir karar verdiği 1 yıl sonra görülmüş oldu. Şu an 800 milyon kullanıcısı bulunan Instagram’ın, Facebook sonrasında video paylaşımından mevcut en popüler bölüm olan hikayeler bölümüne kadar gelişim gösterdiği görüyoruz. 7.yıla gelinen şu günlerde merak edilen soruya gelelim.

Instagram Yıldönümü için özel bir güncelleme gelecek mi? Sorunun cevabı oldukça zor fakat daha önce paylaştığımız haberlerde Instagram’ın yeni filtreler üzerinde çalıştığından bahsetmiştik. Bu noktada uygulamanın filtre temasından yola çıktığını da düşünecek olursak, beklendiği gibi bu yönde yeni filtreler haberi görebiliriz. Böyle bir güncelleme gelecek olursak sitemizde yer vereceğiz.

Snapchat uygulamasının en sık kullanılan özelliklerinden biri olsa da Facebook’un uygulamayı satın alamaması nedeniyle Instagram’a eklenen hikayeler bölümü, yayınlandığı andan bu yana en çok konuşulan özelliklerden biri olmuştu. Bir anda Instagram’ın en çok kullanılan bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkan Instagram Hikayeler bölümü, şimdilerde ise 1.yılını kutluyor. Daha önceki haberimizde söz konusu özelliğin ilk yılına özel olarak yayınlanan kutlama videosundan bahsetmiştik. Instagram Hikayeler Yıldönümü için videonun yayınlandığı yazı da aynı zamanda hikayelerin kullanım oranları hakkında da ilk bilgiler verilmişti. Fakat net paylaşımların o zamanda yapılmadığını söylemiştik. Şimdiyse Instagram Hikayeler Yıldönümü özel olarak yeni veriler paylaşıldı.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Yanlış Etiket Kullanımı Instagram’da Takipçi Kaybettirir Mi?

Instagram Hikayeler Yıldönümü Verileri

İlk olarak yine aktif kullanım sayısı konusunda bilgiler verildi. Aktif kullanım sayısı için çok büyük bir değişiklik sunulmadan 250 milyon kullanıcı sayısına ulaşıldığı açıklandı. Günlük kullanım sayılarının 250 milyona ulaşmış olması ise 1 yıl içerisinde değerlendirecek olursak epey bir dikkat çekici. Öyle ki bu rakamlar Snapcaht uygulamasının bile geride bırakıldığını gösteriyor. Tabi ki Instagram Hikayeler Yıldönümü için paylaşılan tek bilgi de bu değil. Bunun yanı sıra özelliğin hangi bölgelerde ne kadar tercih edildiğini de söylemek gerekiyor. Paylaşılan bilgiler ise şöyle sıralanmakta;

  • Kullanıcılar her gün 21 milyon tıklama yaparak hikayelerin konum sayfalarına ve etiket sayfalarına gidiyor.
  • Profillerin hikayeler içerisinde etiketlenme oranı da oldukça yüksek. Genel etiketlemenin yarısının bu şekilde oluşturulduğu belirtiliyor. Ayrıca hikayeler paylaşımlarında etiket paylaşımları daha da fazla kullanılıyor.
  • Hikayeler bölümünde yapılan paylaşımlarda konum etiketleme içerisinde en çok yer alan bölge, Endonezya. Endonezya’nın hemen arkasında ise Brezilya yer alıyor. Sırasıyla üçün sırada Amerika ve dördündü sırada da İngiltere yer alıyor. Hikayeler paylaşımlarında en çok yapılan konum etiketlemeleri de böyle sıralanmış durumda.
  • Ülkemiz hikayeler bölümü en çok kullanan 4.ülke olarak dikkat çekiyor.
  • Etiketleme için en çok kullanılan etiketler ise şöyle sıralanıyor. Goodmorning, work, goodnıght, mood, happybırthday, tbt, love, home

Instagram Hikayeler Yıldönümü için paylaşılan tüm veriler bu şekilde. Bu verilerde gösteriyor ki hikayeler bölümü bir hayli sık kullanılıyor. Önümüzdeki seneye kadar bu bölümün 500 milyon kullanıma ulaşması ise muhtemel olarak gözüküyor.

Instagram Yıldönümü İçin Yeni Bilgilendirmeler Yayınladı
4.3 (86.84%) 38 votes


Bir önceki yazımız olan Facebook Keşfet Akışı Ortaya Çıktı başlıklı makalemizde Facebook Keşfet Akışı, Facebook Keşfet Akışı nedir ve Facebook Keşfet Akışı özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube