Sosyal Medya,

Instagram Story Görüntüleme Sırası

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Instagram story sıralaması nasıl belirleniyor ?

    • 1.1 Sır Gibi Korunan Algoritmalar
    • 1.2 Alfabetik Sıralamalar
    • 1.3 Gönderilerini En Çok Beğendikleriniz

      • 1.3.1 Profil Görüntülemeleri

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 2 Dakika

Instagram story sıralaması nasıl belirleniyor ?

Instagram’da geçtiğimiz dönemde gelen hikaye (story) özelliği çok konuşuldu ve konuşulmaya devam ediyor. Instagram’ın en büyük rakiplerinden biri olan snapchat’in anlık video paylaşım özelliğini kopyalayan ve kendi sistemine uyarlayan instagram, bu özellikle birlikte kullanıcılarda bazı soru işaretleri oluşturdu ve herkeste acaba instagram story sıralaması nasıl oluşturuluyor sorusunu sordurdu.

İnstagram hikaye özelliği

Sır Gibi Korunan Algoritmalar

Instagram kullanıcılarının bazıları hikayelerini görüntüleyen kişilerin sıralamasının nasıl yapıldığını merak etmeye başladı. Hatta bazı kullanıcılarda bu soru hayat akışları içerisinde, arkadaşları ve sevgilileriyle problemler yaşamalarına bile sebep oldu. İnstagram birçok değişik ve çözülmesi hatta anlaşılması zor algoritma kullanıyor. Bu algoritmalar sizin önünüze çıkan “önerilen kişiler”den, arkadaşlarınızın en yeni yada bir kaç günlük fotoğraflarının ana sayfanıza düşmesine kadar birçok ayrıntıyı belirliyor.

Algoritmalar demişken facebook’un kuruluşunu anlatan the facebook filmini izlemişsinizdir. Orada bir sahnede facebook’un kurucuları arasında bulunan Mark Zuckerberg, Harvard’da bulunan okul yurdunun bir odasında pencereye facebook’un ilk algoritmasını yazıyordu. Tabi ki Instagram’ın algoritmalarını da bu şekilde yazmadığını biliyoruz ancak gizliliğin esas olduğu yazılım sektöründe bu algoritmaların çözülmemesi için sıkı önlemler alındığını biliyoruz.

Alfabetik Sıralamalar

Gelelim instagram story görüntüleme de kişilerin neye göre, nasıl sıralandığına. İnternette dolaşan birçok dedikoduya bakalım. Tezlerden biri, görüntüleyen listesinin alfabetik sıralamaya göre yapıldığı ancak bu tezi çürütmek oldukça kolay. Telefonunuzda bulunan instagram uygulamanıza gidin ve son paylaştığınız hikayeyi açın. Göreceksiniz ki görüntüleyen sıralamasında alfabetik her hangi bir sıralama mevcut değil. Bu şekilde ilk tezi kolaylıkla çürütüyoruz.

instagram story

Gönderilerini En Çok Beğendikleriniz

Bu konuda çokça tartışılan ikinci tez ise biraz daha akla yatkın gibi görünüyor. Takip ettiğiniz ve sizi takip eden kişiler içinde en çok mesajlaştığınız yada fotoğraflarını beğendiğiniz kişilerin, hikaye görüntüleme sırasında üst sıralarda olduğu düşünülüyor. Bu konuda yabancı bir forum sitesinde yapılan bir araştırma var. Araştırmaya göre sahte açılan profiller birbirlerini takip ediyor ve fotoğraflarını beğeniyorlar hatta sık sık direk mesaj yoluyla birbirlerine mesaj da atıyorlar. Ancak belirli bir süre devam ettirilen bu deney sonucunda görülüyor ki hikaye görüntüleme sıralamasında  iki profil her seferinde rastgele bir sırada yer alıyor.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Selçuklu Belediyesi Sosyal Medya Hamlesi

Böylelikle bu tezin de gerçekleri yansıtmadığını anlayabildik. Son tez ise instagram algoritmalarının çok daha sinsice bir hareketi ortaya çıkartmak için hazırlandığı yönünde.

Profil Görüntülemeleri

Profil görüntüleme sıklığı son tezlerden biri. Instagram’ın hikayelerin izleniş sıralamasını nasıl yaptığını bu şekilde anlayabiliyoruz. Yine aynı forum sitesi kullanıcıları tarafından açılan iki sahte instagram hesabı, birbirlerinin profillerine sık sık girerek sıralamalarda üstlere çıkmayı denemişler. Bu denemeler sonucu iki profilin birbirlerinin hikaye izleme sıralamasında üst sıralara çıktığı görülmüş. Yani hikayenizde üst sıralarda yer alanlar sıkça sizin profilinizi ziyaret ediyor. Bu şekilde sizi en çok ziyaret eden kişiler hakkında da bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Instagram Story Görüntüleme Sırası
4.5 (90.24%) 377 votes


Bir önceki yazımız olan En İyi Instagram Fotoğrafçıları başlıklı makalemizde Apple, begeni ve canon hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube