Sosyal Medya,

Instagram Sansürü Ardından Ülkeler Harekete Geçti

PaylaşTweetle

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 2 Dakika

Instagram sansürü ardından ülkeler kullanıcıların yaşadıkları coğrafyadaki bir takım kurallar için değerlendirilmesine sepep oldu. Her paylaşım için hesap sahibinin sorumlu tutulabileceği sosyal paylaşım ağı Instagram’da sansür uygulamaları ise halen gündemde. Bunun için yasaklı olarak Facebook ve Instagram’ı bünyesinde barındıran Çin başrol oynuyordu. Geçtiğimiz ay ortaya çıkan iddiada bir oto sansür sisteminin Çin Halk Cumhuriyeti için yürürlüğe girebileceğinden bahsediliyordu.

Bu sansür uygulamasıyla beraber herkesin paylaşımları özel bir filtre aracılığıyla kontrol edilip hükümete karşı ya da benzeri nitelikler taşıyan gönderiler talep edilmeden silinecekti. Her ülkenin ise benzer hassasiyetler göstereceğinden bahsetmiştik. Güney Kore ya da İran gibi yine birçok sosyal ağa müsaade etmeyen ülkelerde yaşayan kullanıcılar bu konuda oldukça endişeli. Ülkemizde dahi sıkça gördüğümüz site engellemelerine sosyal ağların takıldığını biliyoruz. Ancak bu kez İran Instagram uygulaması için yaptırımlarda da güncelleme kararına gidiyor. Çünkü bazı vatandaşların İran aleyhine yaptığı paylaşımların cezai yaptırımları tam olarak 6 yıla kadar yükselen hapis cezalarıyla anılıyor.

Instagram Sansürü İran’da Yasaklama Getirebilir

Instagram İran’daki kullanıcıları için nasıl bir sistem ya da hizmet modülü geliştirecek bilmiyoruz. Fakat yine de Instagram sansürünün belirgin ülkelerde çok daha fazla gündem olacağını anlamış olduk. Şimdiye kadar sağlanan uyum neticesinde 500 milyon üyeyi geçen sosyal ağın ne gibi bir dezavantajla karşılaşacağını kestirmek zor. Hatta İran dışında Suriye, Irak ve benzeri Orta Asya ya da Uzak Doğu ülkelerinin bu durumda ne yapacağı tam bir kapalı kutu olarak görünüyor. İran Instagram ambargosu için resmi yazısını da yayınlayarak açıkça gönderi yapanları bir ceza maratonunun içerisine çekiyor.

Tabi bunu uygulayabilecekleri sürenin ne deni olacağına dair paylaşımlar yapmak yanlış olacaktır. Her ülkenin farklı konularda farklı hassasiyetler gösterebilmesi Instagram sansür olayının tamamıyla çözülebilmesi için bir ortam yaratmaktadır. Günümüz şartlarında bakıldığı zaman Türkiye’de Instagram yasaklanması dahi gündeme gelmiştir. Bunu daha önce farklı sosyal ağlar için uygulayan ülkemiz bu noktada nasıl bir yol izleyecek bilinmiyor. Ancak yine de platformun geliştirilmekten bahsedilen oto sansür güncellemesini yayınlaması kötü etkiler yaratabilir.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Ersin Korkut Instagram Üzerinden Gerçeği Açıkladı

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/youtube/abone-satin-al

Instagram Sansürü Ardından Ülkeler Harekete Geçti
4.5 (90.55%) 110 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram Hesap Gizliliği Bölümü nde Değişikliklere Gidiyor başlıklı makalemizde Instagram hesap gizliliği ve Instagram takipçi temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube