Sosyal Medya,

Instagram Sansür Sistemi Değişiyor. Yeni Sistem Nasıl Çalışacak?

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Instagram Resimleri Çok Daha İyi İnceleyecek
  • 2 Instagram Bulanık Resim Yöntemini Kullanacak
  • 3 Kullanıcı Girişi İstenebilir
  • 4 Instagram Fenomenlerinin Hesapları Sansürden Kapatıldı
  • 5 Instagram Sansürü Hangi Boyutlara Ulaştı

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 4 Dakika

Instagram sansür sistemi yer verilen topluluk kuralları sosyal medya uygulamaları içerisindeki en düzenli kurallardan bir tanesi. Instagram 500 milyon kullanıcı sayısını geçen kullanıcı sayılarında olan kullanıcılarını kontrol edebilmek ve hem herkesin güvenliği hem de uygulamanın güvenliği için bu kuralları tüm hesaplarda da uygulamakta. Kullanıcıların paylaşımlarındaki sistem nasıl olmalı? Sahteciliği engellemek için neler yapılmalı? Hakaret ve rahatsız edici içerikler nasıl engellenmeli gibi birçok kurala yer veren Instagram bunun yanında paylaşımlarda da oldukça katı bir uygulama olarak biliniyor. Özellikle çıplaklık temelli olan paylaşımları tamamen engellemek isteyen Instagram bu yönde epey bir eleştirilerde almıştı.

Instagram’a gelen eleştirilerde sosyal medya devinin çıplaklığı andıran paylaşımları bile engellemesi ve paylaşımları kaldırması gündem olmuştu. Tüm bunlarla beraber Instagram’ın herhangi bir açıklık gösterilen paylaşımları kaldırması ünlülerin bile belli başlı kampanyalar yapmasına neden olmuştu. Aslında tam olarak sansür sistemi olmasa da Instagram sansürü olarak bilinen bu engellemeler sonrasında Instagram’ın sürekli olarak eleştiriler alması da sonunda uygulamanın yeni bir düzenlemeye gitmesine neden oldu. Dün itibariyle Instagram tarafından yapılan açıklama ile beraber yeni bir sansür sistemi duyuruldu. Peki bu sistem nasıl işleyecek? Instagram sansür sisteminin detayları neler?

Instagram Resimleri Çok Daha İyi İnceleyecek

İlk aşamada Instagram yeni sistem için artık resim incelemelerini çok daha detaylı yapacağını duyurdu. Firma tarafından yapılan açıklamada artık resim paylaşımlarının anlık olarak kontrol edileceği belirtildi. Kullanıcılardan açık paylaşım yönünde bir şikayet geldiğinde ya da sürekli gezen robotlar böyle bir paylaşım algıladığında otomatik olarak bahsi geçen paylaşım Instagram tarafından oluşturulan özel ekibe gönderilecek.

İnsan gözü ile de sakıncası olup olmadığı kontrol edilecek olan resimler böylelikle iki katı daha sıkı bir kontrol sisteminden de geçmiş olacak. Instagram’ın yeni sisteminde özel bir çalışma bölümü oluşturulduğu da belirtiliyor. Bunun için yeni bir yazılım kullanılacağı da iddialar arasında. Fakat kullanılan yazılımın detaylarının neler olduğu hakkında bilgi paylaşımı yapılmadı.

instagram hassas paylaşım güncellemesi

Instagram Bulanık Resim Yöntemini Kullanacak

Öncelikle yeni sistemde dediğimiz gibi resimlere ikili tarama sistemi geliyor. Bu sistemde kullanılan arama yöntemlerinden sonra paylaşımların gerçekten sakıncalı olarak değerlendirilmesi durumunda ise Instagram hemen harekete geçecek. Hemen ekleyelim eğer paylaşım çok daha sakıncalı ise yani açıklığı çağrıştırmasının dışında tamamen açıksa ya da benzeri olumsuz bir paylaşımsa yine otomatik olarak Instagram tarafından engel alacak.

Fakat bunun dışında kalan açıklığı çağrıştıran paylaşımlarda ise eğer paylaşımın hassas paylaşım türünde olduğuna karar verilirse resim bulanıklaştırılacak. Yani fotoğraf mozaikle sansürlenmiş olacak. Fakat sansürlenmiş olan fotoğraflar yine paylaşımlarda yer alacak. Hassas paylaşım olarak değerlendirilen paylaşımların görüntülenmesi için ise kullanıcının görüntüle uyarısını kabul etmesi gerekiyor. Twitter’da yer alan sistemin hemen hemen aynısına sahip olacak olan sistemde eğer kullanıcı hassas resmi görüntülemek isterse görüntü üzerindeki mozaik tamamen kaldırılacak.

Kullanıcı Girişi İstenebilir

Fakat sistemin tüm net kullanımı henüz belli değil. Twitter benzeri bir sisteme sahip olması beklenen yeni sansür sisteminde Twitter uygulamasında olduğu gibi hemen her fotoğrafta görüntüle uyarısını onaylamak yeterli olacak mı yoksa bunun dışında görüntüyü onaylamaya ek olarak kullanıcıların hassas paylaşımları görmesi için kullanıcı girişi yapıp YouTube sisteminde olduğu gibi yaş doğrulaması yapıp yapmayacağı da bilinmiyor. Şu an için güncelleme beklenen yeni özelliğin test aşamalarında olduğu belirtiliyor. Yeni teknolojinin ne zaman kullanıma geçeceği konusunda ise beklenen açıklamalar henüz yapılmış değil. Bakalım Instagram sansür sistemi değişikliği nasıl işleyecek?

Instagram her ne kadar kullanıcılarına büyük oranda bir özgürlük sunuyor olsa da bu özgürlüğün sınırsız olmadığı da bir gerçek. Özellikle Instagram’ın kırmızı çizgileri aşıldığı zaman özgürlük tamamen ortadan kalmış oluyor. Daha önce birçok konuda yaşanan bu sıkıntı son dönemlerde çıplaklık konusu üzerinden yaşanmaya başladı. Instagram’ın bu konuda kararlı olduğu ve çıplaklığa izin vermeyen bir yapıya büründüğü biliniyor. Hatta bu nedenden dolayı Instagram en ünlü kullanıcılarından biri olan Rihanna’yı bile silmeyi göze almıştı. Bu konuda gençlerin olumsuz etkilenmesini istemeyen Instagram’ın ciddi önlemler almaya başladığı da net bir gerçek.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Gönderisini Kaydedenler Görülebilir mi?

Instagram Fenomenlerinin Hesapları Sansürden Kapatıldı

Bu konuda geçtiğimiz hafta da birçok kişinin hesabı kapatılmıştı. Hesabı kapatılan isimler arasında fenomenlerinde yer alması Instagram’ın sansür konusunda kemerleri epey bir kıstığını da ortaya koymuş oldu. Fenomen hesapları ve hatta milyonlarca kişi tarafından takip edilen ünlülerin hesaplarını bir bir kapatan Instagram çıplaklık konusunda sıradan kullanıcılara da acımayacağını böylelikle göstermiş oldu. Yapılan resmi uyarılarında kullanıcıların çıplaklık ön planlı paylaşımları rapor etmesi de istendi. Zira Instagram bu konuda haksızdan sayılmaz. Öyle ki son zamanlarda çıplaklığın paylaşımlarda çok daha fazla ön plana çıkmaya başladığı da biliniyor. Bu konuda yapılan açıklamalarla denetimlerinde sıklaştırılacağı ve Instagram’ın tamamen güvenli bir ortama getirilmek istendiği de yapılan açıklamalarda dikkat çeken bir diğer nokta. Instagram’ın bir sonraki hamlesi ise şimdilik merak konusu.

Instagram ve sansür bir süre önceye kadar asla yan yana gelmeyecek iki kelime gibi görünüyordu. Fakat ardı ardına gelen topluluk kuralları güncellemeleri kullanıcıları deyim yerindeyse çileden çıkartmaya başladı. Eskiden beri fotoğraf paylaşımlarında bazı net figürlerin yasak olduğu biliniyordu. Bunların arasında tabi ki pornografik içerik, seksüel materyaller, kötü ve aşağılayıcı söylemler, bir grubu ya da bir kitleyi hedef alan şiddet eğilimi sabit olarak duruyor. Peki ya Instagram sansürü bu gün geldiği noktada bize ne gibi sıkıntılar veriyor?

Bunun için biraz engellenen kullanıcılar ve yasaklanan paylaşımları göz önüne almakta fayda görüyoruz. Günümüzde fenomenlerin, ünlülerin Instagram hesaplarının göz önüne alındığında ortaya çıkan manzara sansür uygulamasını net olarak beyan ediyor. Herkes tarafından eleştirilere maruz kalan Instagram ise sansür uygulaması için geri adım atacağa benzemiyor. Eskiden yalnızca belirli konu başlıkları aktif olsa da artık belirgin bir otokontrol ya da oto sansür sisteminin işlediğini görebiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir anda çok sayıda insanın paylaşımlarının eksilmesi bunu kanıtlıyor.

Instagram Sansürü Hangi Boyutlara Ulaştı

Instagram sansürü uygulamada bazı görsellerin ya da paylaşımların kesinlikle yapılmamasını sağlıyor. Bunların başında seksüel içerikler yer alıyor. Örneğin kadınların kadınsal bazı durumlarla ilgili paylaşım yapmalarının yasaklanması üzerine ciddi bir tepki yağmıştı. Bunların arasında bakım ürünlerinin, genital bölge aksesuarlarının, çeşitli haz ürünlerinin ya da açık paylaşımların yer alması üzerine dünya çapında sansüre karşı eylemler yapıldığını biliyoruz. Artık eleştirilen noktanın bunun çok ötesinde olduğu da aşikâr. Çünkü Instagram’da sansüre uğrayan fotoğraflar arasında artık pasta görmek mümkün konuma geldi.

Bir pastanın sansüre uğramasını oto sansür dışında bir başka kelimeyle açıklamak ise mümkün değil. Engellenen paylaşımda pastanın üzerinde kadın göğüslerini andırdığı gerekçesiyle bir süsleme olduğu kullanıcıya yapılan açıklamalar arasında. Ki bu tip durumlarda görselin kaldırılması uyarı mahiyeti taşıyor. Sonrasında devam eden paylaşımlarla beraber 24 saat ile başlayıp 48 saate kadar uzanan hesap kapatmaları bizi bekliyor. Eğer gönderi çok sık tekrar yüklenirse ve bazı topluluk kuralları alenen ihlal edilirse Instagram hesabı süresiz engellenebiliyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/aylik-begeni

Instagram Sansür Sistemi Değişiyor. Yeni Sistem Nasıl Çalışacak?
4.5 (90.25%) 275 votes


Bir önceki yazımız olan ESET Antivirüs Instagram İçin Yeni Bir Uyarı Yayınladı başlıklı makalemizde beğeni hilesi uygulamaları, eset instagaram uyarısı ve Instagram güvenliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube