Sosyal Medya,

Instagram Reklamları Nasıl Verilir?

PaylaşTweetle

İçindekiler

 • 1 Instagram Reklamları Nasıl Verilir?

  • 1.1 Instagram Reklamlarına Güvenilebilir mi?

   • 1.1.1 Instagram Reklamları Neden Önemlidir?
   • 1.1.2 Kişisel Kullanıcılar ve Reklam
   • 1.1.3 Düzenli Reklam

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 3 Dakika

Günümüzde dijital çağında sosyal medya üzerinden reklam vermek oldukça popüler bir hale gelmiştir. Özellikle Facebook reklamları sayesinde ticari olarak büyük gelirler elde edilmişti. Şuanda da Instagram reklamları oldukça ilgi görmeye ve ticari reklamlarla ön plana çıkmaya başlamış bulunmaktadır. Dünyada ve ülkemizde yer alan birçok ünlü marka Instagram reklamları sayesinde satışlarını arttırmakta ve daha geniş kitlelere hitap edebilmektedir.

Instagram Reklamları Nasıl Verilir?

Instagram reklamı verebilmeniz için bir Facebook hesabınızın da bulunması gerekmekte olup, Instagram reklamları Facebook merkezi üzerinden yönetilmektedir. Instagram’ın Facebook tarafından satın alındığını belirtmemize de gerek yok sanırım. Instagram’da reklam verebilmek için öncelikle Facebook sayfasından ayarlar kısmına girerek Instagram reklamları kısmına ulaşmalı ve istediğiniz reklamı vermelisiniz. Instagram’da sunulan reklamlar sayesinde ticari şirketler satışlarını arttırırken, kullanıcılarda birçok ürünü daha ucuza temin edebilmektedir. Bu da her iki tarafında memnun olduğu bir sistemi ortaya çıkarmaktadır.

Instagram Reklamlarına Güvenilebilir mi?

Daha geniş kitlere ulaşılmak isteniyorsa kesinlikle sosyal medya reklamları kullanılmalıdır. Gazetelerin ve televizyonların önemini kaybettiği günümüzde, bunların yerini sosyal medya doldurmaktadır. Sosyal medya denilince de akla ülkemizde en fazla aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya mecrası Instagram gelmektedir. Instagram’da bulunan reklamların güven vermesinin en önemli nedeni birçok fenomen Instagram kullanıcısı tarafından da desteklenmesidir. Takip ettikleri bir kişinin desteklediği bir reklamı gören takipçilerde aynı ürüne olumlu yaklaşmakta ve güvenilir olduğunu düşünmektedir. Elbette burada tüketici rolünü üstleniyorsanız ürünleri kendiniz incelemeli ve sırf reklamlara inanarak harcama yapmamalısınız.

Instagram Reklamları Neden Önemlidir?

Instagram reklamları sayesinde ister dünyaca ünlü markalar olsun isterse de yerel düzeyde çalışan bir marka olsun, tüm işletmeler daha geniş kitlelere ulaşabilmekte ve satışlarını çok büyük oranda arttırabilmektedirler. Kullanıcılar açısından baktığımızda da çeşitli markaların birçok ürününü görebilmekte ve karşılaştırabilmektedirler. Bu sayede daha ucuza daha kaliteli ürünlere ulaşabilmenin yolu da açılmış olmaktadır.

Instagram reklamları nasıl verilir konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram’ın 500 milyon kullanıcı sayısına ulaşmış olması uygulamanın artık sadece kişisel kullanıcılar için kullanılmadığını da söylemek gerekiyor. Bunun dışında artık markalar ve çok daha önemlisi dünya pazarına açılmış dev firmalarda Instagram’ı firmaları için kullanmaya başladı. Bu noktada özellikle firma hesapları için reklam konusunun da ön plana çıktığını söylemek gerekiyor. Zira firmalar sadece Instagram’ı etkinliklerini haber vermek veya kendileri ve ürünleri hakkında bilgi vermek için kullanmıyor. Bunun dışında markanın reklamları içinde Instagram kullanılıyor. Tabi bu durumda öncelikle kullanıcıların Instagram ile beraber reklam oluşturmaları gerekiyor. Instagram’da reklam oluşturmasıyla beraber kullanıcılarında Instagram’da kendi reklamlarını yayınlamaları sağlanıyor.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Daha Etkili Instagram Reklamları İçin Öneriler

Kişisel Kullanıcılar ve Reklam

Bunun dışında kişisel kullanıcılarda reklam yayınlama işlemi yapılıyor. Bunun için işse kullanıcıların öncelikle yayınlanacak olan reklamlarını oluşturmaları gerekiyor. Reklamları oluşturmak için ise kullanıcıların kullanacakları iki farklı yöntem var. Bunlardan birisi Facebook’un özel reklam akışını kullanmak bir diğer ise Power Editor adı verilen uygulamayı kullanmak. Her iki reklam oluşturucu sayesinde de kolaylıkla reklam kolajları oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede oluşturduğunuz reklamları da doğrudan Instagram’a gönderebilmeniz mümkün. Bu sayede reklamlarınızda tam uyumlu olarak kullanılabiliyor. Tek yapmanız gereken reklamları oluştururken kolajı hatasız düzenlemek.

Son dönemin en popüler uygulamalarından biri Instagram. Özellikle Twitter gibi platformlardan farklı bir yapıya sahip olan Instagram’a gösterilen bu ilgi sayesinde yeni kazanç yolları da oluşuyor. İşte bu kazanç yollarından biri de Instagram’ın üzerinden reklam yapmak. İlk bakış da anlam veremeseniz de detaylı düşünüldüğü zaman Instagram reklamları televizyon reklamlarından bil kimi zaman daha etkili. Bu durumun nedeni hem Instagram’ın dünya genelinde kullanıcılarının olması hem 300 milyon gibi devasa bir kullanıcı kitlesine sahip olması. Bu duruma ülkemiz açısından bakarsanız 78 milyon gibi bir nüfusumuz var. Sadece 2-3 milyon gibi bir rakamın belli reklamlarla karşılaştığı ve televizyon reklamlarının buna rağmen gördüğü ilgiyi düşünün.

Düzenli Reklam

Şimdi bunu her gün düzenli olarak kullandığınız ve birçok kişinin de düzenli olarak profiline baktığı Instagram için düşünün. Sadece kullanıcı sayısı yaklaşık 300 milyon kişiyi buluyor. Aradaki farkı bu rakamlar ile net bir şekilde görmeniz mümkün. Tabi hal böyle olunca Instagram üzerinden yayınlayacağınız reklamlarında oldukça etkileyici olması şart. Zira size ayrılan 3-5 sn gibi bir zamanda insanları etkilemeli ve reklamını göstermelisiniz. Bu durumda çok daha fazla çalışma isteyebilir. Unutmayalım ki iyi bir reklam satıştan çok daha önemli olabilir. Bunun için öncelikle reklam tasarımlarının etkileyici yapılması şart. Eğer reklamınızı en iyi şekilde tasarladıysanız artık ikinci aşamaya geçmeniz gerekiyor. İkinci aşama yaptığınız reklam tasarımının nasıl ve nerede kullanılacağınız olacak. Bu konuda da dikkatli olmakta yarar var. Zira kullanıcılar çok fazla reklam görmekten pek hoşlanmayabilir. Bu da sizin reklamlarınızın izlenme tıklanma oranlarını düşürecektir. Bu nedenle yerleşimde oldukça önemli. Bu konuda da genelde tercih gören yöntem ise yazı içi verilebilecek bir reklam linki. Bu sayede fotoğraflara not düştüğünüz yazıları reklam gösterme alanı olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte reklamın paylaşılan resimleri kapatmamasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Tüm bunlara uyduğunuz ve reklam sürelerini de göze batmayan kısa ama etkili sürelerde oluşturursanız çok kısa süre içerisinde başarıya ulaşabilirsiniz.

Instagram Reklamları Nasıl Verilir?
4.5 (89.51%) 324 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram Güvenlik Açıkları Nelerdir? başlıklı makalemizde instagram güvenlik açıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube