Sosyal Medya,

Instagram Neden Çöktüğü Belli Oldu

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Çökme Sorunu Kullanıcıları Olumsuz Etkiliyor
  • 2 Instagram Yine Çöktü
  • 3 Instagram Neden Çöküyor?

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 3 Dakika

Son dönemin en kararlı sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram neden çöktüğü bugun belli oldu.  Hemen her zaman uygulama ile ilgili yapılan yeni güncellemelerle beraber çok daha kararlı bir yapıya sahip olan Instagram, tüm yeni özellikleri ve değişen sunucu sistemlerine karşın hala bazı sorunlar da yaşamıyor değil. Özellikle uygulamanın güvenlik sorunları ve bunun dışında uygulama içerisinde yaşanan çökme sorunlarının tam anlamıyla bir türlü önüne geçilemiyor. Zira tüm değişimlere rağmen uygulama dün itibariyle bir kez daha çöktü. 2 gün kadar önce de belli zamanlarda çökme yaşandığı açıklanan uygulamanın dün tam olarak çöktüğünün de bilgisi verildi.

Genel olarak Instagram’a girişlerde sıkıntı yaşanmasına neden olan çökme sorunu tüm bölgeler için geçerli de olmadı. Fakat bunun yanında lokal değil genel olarak sorun yaşandığının da bilindiği Instagram’ın bugün neden çöktüğü de net olarak anlaşıldı. Firma yetkilileri tarafından da yapılan açıklamayla beraber yapılan son güncelleme nedeniyle uygulamanın çöktüğü açıklandı. Yaşanan sorunun güncelleme içerisinde olan bir hatadan kaynaklandığını açıklayan Instagram bunun üzerinde de çalıştıklarını açıkladı. Instagram’ın yaptığı bu açıklamayla beraber sorun yaşamamak isteyen kullanıcılarında bir önceki sürüme dönmeleri gerektiği belirtildi. Yapılan açıklama ile güncelleme sorunu da kesinleşirken bir anda hemen her bölgede çökme yaşanmamasının nedeni de yine bu gösterildi.

Çökme Sorunu Kullanıcıları Olumsuz Etkiliyor

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram uygulaması ilginç bir haberle gündeme gelmişti. Sosyal medya devi neden olduğu bilinmeyen bir durumla beraber çökme sorunuyla karşı karşıya kaldı. Instagram uygulamasının çökme sorunuyla karşı karşıya kalması sadece uygulamanın bölgesel yaşadığı bir sorun da değildi. Bir anda uygulama tamamen tüm dünya genelinde çöktü. Sadece belli bölgelerde olmaması tüm dünya genelinde çökmesi Instagram’da nasıl bir sorun yaşanıyor sorularını akla getirmişti.

Facebook tarafından bir açıklama gelmemesi ve Instagram’ın uzun süre kapalı olarak kalması da akıllarda soru işaretlerine neden oldu. Bir anda çöken Instagram uygulaması dün akşam saatlerinde çökmesinin hemen ardından daha doğrusu birkaç saat sonrasında yeniden kullanıma girmişti. Belli başlı noktalarda özellikle video yüklemelerinde sorunlar yaşanmasına karşın Instagram’ın birkaç saat sonrasında kullanıma açıldığı belirtiliyordu.

Özellikle video ekranlarında donma sorunu yaşandığı ve uygulamanın doğru bir şekilde görüntülenemediği mesajları almaya başlamıştı. Dün itibariyle yaşanan çökme sorunu ise gece tamamen düzelmişti. Uygulamanın tüm dünya genelinde kullanımı yeniden kararlı hale gelmişti. Çökme sorunlarının tamamının çözüldüğü belirtilse de Instagram’ın konu hakkında hiçbir açıklama yapmaması da yine kilit noktalardan biri olmuştu. Sorun çözüldüğü için Instagram’ın sorun açıklaması yapmaması pek fazla önemsenmemişti.

Instagram Yine Çöktü

Yaşanan sorunun çözüldüğünün açıklamaması gelmemişken Instagram bugün yine çöktü. Akşam saatlerinde bir kez daha çöken uygulamanın hemen hemen aynı saatlerde bir kez daha çöktüğü belirtildi. Doğrudan kullanıcılar tarafından yapılan açıklamalar sonrasında uygulamanın çöktüğü yönünde haberler doğrulamasını da aldı.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram’a Gelecek Yeni Özellikler Neler?

Akşam saatlerinde uygulamanın bir kez daha aynı şekilde tüm bölgelerde çökmesi yine sosyal medya uygulamasının gündem olmasına neden oldu. Tamamen çöktüğü belirtilen uygulamanın bu kez de neden çöktüğü konusunda yine bir açıklama gelmedi. Instagram uygulamanın çökmesinin daha önemlisi ardı ardına iki gün çökme sorunuyla karşı karşıya kalması uygulamada ciddi sorunlarla mı var sorusunu akla getirdi. Instagram’ın konu hakkında bir türlü açıklama yapmaması da son dönemde gelen iddiaları güçlendirmeye başladı.

Instagram Neden Çöküyor?

Ardı ardına iki gün çökme sorunu yaşanması Instagram’ın özel bir güncelleme üzerinde çalıştığı iddialarını gündeme getiriyor. Diğer bir iddia ise uygulamanın kullanıcı sayısı sonrasında sunucu değişiklikleri yaptığı yönünde. Öyle ki Instagram’ın geçtiğimiz günlerde kendi blog sayfası üzerinden 700 milyon kullanıcı sayısına ulaştığı açıklaması yapılmıştı.

Yeni kullanıcı sayılarından sonra uygulamanın sunucu sistemlerinde değişikliğe gittiği bu nedenle aynı saatlerde çökme sorunu yaşandığı iddia ediliyor. Konu hakkında Instagram tarafından net bir açıklama yapılmadığı sürece çökme sorununun neden kaynakladığı net olarak öğrenilemeyecek gibi duruyor. Bu konuda Instagram tarafından yapılacak herhangi bir açıklama gelmesi durumunda anında paylaşımda bulunacağız. Bakalım Instagram neden çöktü ve açıklama nasıl gelecek.

Instagram her ne kadar Facebook desteğiyle beraber boyut atlamış olsa da hala Instagram’ın yüzde yüz sorunsuz bir uygulama olduğunu söylemek mümkün değil. Kısa tarihinden mi yoksa güncellemelerin ya da sunucuların yeteriz kalmasından mı bilinmez ama Instagram’ın kimi zaman kullanıcıların büyük sorunlarla karşılaşmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda geçtiğimiz haftada büyük bir sorun ile karşı karşıya kalındı. Yaşanan sorunun ilk etapta her zaman yaşanan bir çökme sorunu olduğu düşünülüyordu. Fakat kısa süre sonra sorunun bu kadar basit olmadığı anlaşıldı. Zira henüz açıklanmayan bir nedenden dolayı Instagram sunucuları tüm kullanıcıların hesaplarına çıkış verdi.

Yani kullanıcılar bir nevi uygulamadan çıkış yaptı. Fakat asıl ilginç olan bu çıkış işleminden sonra bilgilerin unutulması. Yani artık Instagram’a giriş yaparken şifre hataları yalanmaya başladı. Tabi bu hatalar Instagram tarafından çözüldü. Yedeklenen verilerden tüm kullanıcıların bilgileri yeniden yüklendi. Fakat bu aşamada her zaman olduğu gibi birçok kullanıcının hesapları da arızalandı. Bu bağlamda en sık yaşanan sorun ise şifre değişikliği. Hesaba giriş yapmak istediğinde sorun alan ve şifre değiştirmek isteyen kullanıcılar mail hatalarıyla karşılaşıyor. Sorunun neden kaynaklı olduğu henüz bilinmese de maillerin örnek mail olarak gönderilmeye başlandığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda kendi mail adresiniz yerine .@example.com uzantılı mail adresleriyle karşılaşılmaya başlandı. Bu durumda ise yapılacak tek şeyin Instagram’a destek formu doldurarak başvurmak olduğunu söyleyelim.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/igtv/goruntuleme

Instagram Neden Çöktüğü Belli Oldu
4.5 (90.17%) 173 votes


Bir önceki yazımız olan Messi Instagram Paylaşımıyla Sosyal Medyayı Salladı başlıklı makalemizde Instagram futbolcular, Messi ve Messi Instagram hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube