Sosyal Medya,

Instagram Hikayeler için Süre Güncellemesi Geliyor

PaylaşTweetle

İçindekiler

 • 1 Instagram Hikayeler Süre Sınırı Nasıl Değişecek?
 • 2 Instagram Reklam ve İstatistik Güncelleme Sistemi

  • 2.1 İstatistik Özelliği
  • 2.2 Hikayeleri Kapama Özelliği

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 4 Dakika

Sosyal medyada sürekli popülarite değişmeye devam ediyor. Bu nedenle yeniliklere açık olmayan uygulamalar, ilk etapta büyük oranda ilgi çekse de sonrasında hızla kullanıcı kaybediyorlar. Bunun gibi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalan uygulamaların başında da Snapchat uygulaması geliyor. Yayın hayatına çok hızlı bir şekilde başlamış olsa da yine aynı hızla popülaritesini kaybetmeye başlayan uygulamaya son çelmeyi ise Instagram atmıştı. Snapchat’in en çok kullanılan özellikleri hikayeler, gelen güncelleme sonrasında Instagram Hikayeler olarak sosyal medyada yayılmaya başlandı. Instagram’ın aktiflik oranları da sürekli olarak artınca, sosyal medya devi hikayeler bölümüne yönelmişti. Neredeyse her hafta bu bölüm için güncellemeler gelmeye devam ediyor. Şimdi ise hikayeler için sunulan süre sınırı değişiyor.

Instagram Hikayeler Süre Sınırı Nasıl Değişecek?

Mevcut hikayeler kullanımlarında kullanıcıların süre sınırı uygulamasına takıldığını biliyoruz. Paylaşılan hikayelerin 24 saat içerisinde kaybolması bir yana, paylaşım yapmak için kayıtlı fotoğraflar içerisinden seçim yaparken de 24 saat süresi ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Kayıtlı olan fotoğraflar içerisinden Instagram Hikayeler bölümünde paylaşım yapmak için seçim yapacağınız fotoğrafların mutlaka 24 saat süre içerisinde kayıt edilmiş olması gerekiyor. Sistem daha eski fotoğrafları görmüyor. Bu durumda da kullanıcıların çektikleri fotoğrafları sonrasında kullanmak istediklerinde sorunlar yaşanıyor.

Instagram Hikayeler bölümünde bu sorunu çözmek için çeşitli yöntemler var. Fakat tüm bu yöntemler hem uğraştırıcı hem de çok fazla sorun çıkartıyor. Kullanıcıların bu konuda isteklerinin farkında olmuş olacak ki sosyal medya devinin doğrudan soruna çözüm oluşturacak yeni bir güncelleme üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Buna göre hikaye paylaşımları için süre sınırı kaldırılacak. Daha doğrusu süre sınırının kapsamı genişletilecek.

Sürenin ise 24 saat değil, 1 haftaya kadar uzatılacağı belirtiliyor. Güncelleme yayınlandıktan sonra 24 saat öncesinde kayıt edilen fotoğrafları değil, 1 hafta öncesinde kayıt edilen fotoğrafları bile kullanmak mümkün olacak. Güncellemenin ne zaman geleceği konusunda bilgi henüz verilmedi. Fakat güncellemenin yayınlanmasının hemen sonrasında kullanıcı seçimlerinin de sunulacağı belirtiliyor. Yani isteyen kullanıcılar yine sadece son 24 saat seçimini yapabiliyor. Güncelleme yayınlandığı an sitemizden paylaşacağız.

Instagram’ın reklamlara ne kadar öne verdiği son yaptığı çalışmalarla bir kez daha gün yüzüne çıkmıştı. Özellikle Facebook’un reklam sistemlerini değiştirmesiyle beraber Instagram reklamları daha öne çıkarılmış ve görsel olarak Instagram reklam dönemi başlamıştı. Zaten görsel yönünün ön planda olması Instagram’ın reklamlarının daha da fazla ilgi çekmesini ve hatta başlı başına bir sektör haline gelmesi bile sağlanmıştı. Instagram reklam özelliğinin aktif edilmesinden sonra uygulama reklamlarında birçok düzenleme güncellemesi yayınlandı. Instagram için yayınlanan bu güncellemelere yeni bir güncelleme daha eklendi.

Bu kez Instagram yeni özelliklerinden biri olan hikayeler özelliği için yeni bir reklam güncellemesini duyurdu. Resimlerin hikayesi bölümüne reklam ekleme ve tüm bu reklamlar için istatistik görüntüleme özellikleri devreye girecek.

Instagram Reklam ve İstatistik Güncelleme Sistemi

Günde 150 milyon kişi tarafından kullanılan Instagram’ın resimlerin hikayesi bölümü için yayınlanacak olan yeni güncelleme Facebook üzerinden de etkileşimli olarak kullanılabilecek. Bu derece kullanımın artmasıyla beraber artık Instagram’ın bu alanda da gelir elde etmek için kolları sıvadığını da söylemek gerekiyor. Reklam uygulamaları için kullanılacak olan yeni düzenlemede ise reklam hakkında istatistiklerde kullanılabilecek.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Hootsuite İle Sosyal Medya Kontrolü

Hikayelerde Reklam Güncellemesi İle Gelen Yenilikler: Şimdi ilk olarak Instagram’ın hikayeler paylaşımları için yayınladığı reklam güncelleme sistemi hakkında bilgi verelim. Bu sistemde artık hikayeler bölümünde tam ekran reklamlar yayınlanabilecek. Erişim, ölçüleme ve hedefleme sistemine sahip olacak olan yeni güncelleme ile beraber Instagram hikayeler paylaşımlarında reklam görüntülemesi yapılabilecek.

Sesli reklam özelliği ve görsel reklam şeritleri de oluşturulabilecek olan reklam sisteminin şimdilik test aşamasında olduğunu da belirtelim. Fakat yeni güncelleme ile beraber artık Instagram reklamları sisteminin de uygulamanın reklam kriterlerinde oldukça etkili bir yere sahip olacak.

İstatistik Özelliği

Aslında bu sistem biraz Instagram işletme hesaplarında kullanılan reklamlarda kullanılan özelliklerden bir tanesi. Bu sistem sayesinde işletmelerin reklam paylaşımlarındaki istatistiklerini kontrol edebildiğini söylemek gerek.

Bu noktada yeni güncellemede de yeni özellik Instagram hikayeler paylaşımlarında da kullanılabilecek. Üstelik daha yeni bir sistemden de bahsedebiliriz. Bu sayede artık hikayeler paylaşımlarında yer alan reklamlar için kullanıcılar hemen her konuda günlük olarak istatistik alabilecek. Paylaşımlara kim ne kadar bakmış, kimler bakmış görebileceksiniz.

Instagram’ın en çok konuşulan güncellemelerinden biri resimlerin hikayesi güncellemesi oldu. Rakip sosyal medya uygulaması Snapchat’i geride bırakmak için yayınlanan söz konusu yeni güncelleme sonrasında artık Instagram’a da resimlerin hikayesi kolajları oluşturma imkanı verilmeye başlanmıştı. Yayınlandığı andan itibaren kullanıcılar tarafından da oldukça beğeni toplayan söz konusu özelliğin güncelleştirmeleri ise Instagram tarafından yayınlanmaya devam ediyor.

Zira yapılan açıklama ile beraber Instagram’ın artık söz konusu özellik için eksik kalan yönleri güncellemeler ile tamamlayacağı belirtilmişti. Bu açıklamadan sonra resimlerin hikayesi özelliğine ne gibi yenilikler eklendiğini söylemek gerekirse;

 • İlk etapta maksimum 24 fotoğraf ile resimlerin hikayesi özelliğinin kullanılacağı belirtilirken bu sınır sonradan güncelleme ile kalktı.
 • Resimlerin hikayesi özelliğinde kullanılan yazıların renklendirilmesi için güncelleme yayınlandı.
 • Resimlere eklenen efektler ve animasyonların sayısını arttıran güncelleme yayınlandı.
 • Resimlerin hikayesi özelliğine de Zoom güncellemesi dahil edildi.
 • Resimlerin hikayesi üzerinde donma ve görüntüleme sorunları ile ilgili bir güncelleme yayınlandı ve söz konusu özellikte takılmalara ve donmalara neden olan hatalar giderildi.

Hikayeleri Kapama Özelliği

Tüm bu güncellemeler ile beraber çok daha kararlı bir hale gelen Instagram resimlerin hikayesi özelliği için mini güncellemeler de yayınlanmaya devam ediyor. Bu noktada son olarak ise Instagram’ın görüntülenmesinin istenmediği hikayeleri gizleme özelliğini eklediğini de belirtelim. Bunun için kullanıcıların yapması gereken ise kullanıcının profil resmine basılı tutarak buradan hikayeleri gizlenen hikayeler bölümüne eklemeniz gerekiyor. Böylelikle hikayelerin otomatik olarak oynatılmasının da önüne geçmiş oluyorsunuz. Bu güncellemeden sonra resimlerin hikayesi özelliği için yayınlanacak diğer güncellemelerin neler içereceği ise merak konusu oldu.

Instagram Hikayeler için Süre Güncellemesi Geliyor
4.5 (89.12%) 228 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram’da Daha Etkili Hikaye Paylaşımı Püf Noktaları Neler? başlıklı makalemizde etkili hikaye paylaşımları yapmak, Hikaye Paylaşımı Püf Noktaları ve ilgi çeken hikaye paylaşımları hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube