Sosyal Medya,

Instagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

PaylaşTweetle

İçindekiler

 • 1 Instagram Hesabım Çalındı

  • 1.1 Çalınan Instagram hesabını geri almak

   • 1.1.1 Instagram Hesap Güvenliği Sağlama
  • 1.2 Instagram Hesabı Başkasının Eline Nasıl Geçer?
  • 1.3 Instagram Hesabım Çalındı! Geri Alma İşlemleri
  • 1.4 Çalınan Instagram Hesabı Geri Alınırken Karşımıza Çıkan Sorular

   • 1.4.1 Soru 1: Kimin Hesabı Başkasının Eline Geçti?
   • 1.4.2 Soru 2: Instagram hesabınızda belirtilen e-posta hesabına giriş yapabiliyor musunuz?
   • 1.4.3 Soru 3: Size ulaşabileceğimiz (ve sadece sizin erişiminizin olduğu) e-posta adresi
   • 1.4.4 Soru 4: Bildirdiğiniz Hesaptaki Mevcut kullanıcı adı
   • 1.4.5 Soru 5: Hesabınız için kaydolurken kullandığınız e-posta adresi
   • 1.4.6 Soru 6: Bu ne tür bir hesap?
   • 1.4.7 Soru 7: Bu hesabı siz mi oluşturdunuz?
   • 1.4.8 Soru 8: Hesabınıza Kim erişti?
   • 1.4.9  Soru 9: Hesabınıza nasıl erişti?
   • 1.4.10 Güvenliğe Dikkat
   • 1.4.11 Şifre Kurtarımı
   • 1.4.12 Internet Kolaylaştırıyor

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 8 Dakika

Son zamanlarda artan hesap çalınma olayları hepimiz için tehlikeli bir durum, içinde özel mesajlarımızın olduğu, fotoğraflarımızın bulunduğu hesaplarımız hiç tanımadığımız kişilerin ellerine geçiyor. Ele geçirilen hesapların ne olacağı ise ele geçiren kişinin insafına kalmış. En kötü ihtimaller dâhilinde fotoğraflarınız silinmesi, ya da hesabınızın silinmesi ile sonuçlanabilir. Ancak Instagram bizi bu konuda yalnız bırakmıyor, Instagram hesabım çalındı sorununu birkaç adım ile kolayca atlatabiliyoruz. Anlatacağım adımları takip ettiğinizde sizde hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram Hesabım Çalındı

Öncelikle Instagram hesabım çalındı sorununa gelmeden önce, bu hesap çalınma işleri nasıl oluyor kısaca bir göz atalım ve bir daha aynı hataları yapmayalım. Bu konu aslında birden fazla yöntem mevcut, en bilinenleri güvenilir olmayan ücretsiz takipçi kasma siteleri ve kolay tahmin edilebilir şifreler. Ücretsiz takipçi siteleri Instagram hesabım çalındı sorununu size sürekli yaşatacaktır. Çünkü bu sitelere giriş yaparken kendi kullanıcı adınızı ve şifrenizi veriyorsunuz, Buda site yöneticisine direk gönderiliyor. Kolay ve tahmin edilebilir şifreler kullandığınızda ise bilgisayar korsanları tarafından hesaplarınız çalınabiliyor. Şimdi hesabınızı nasıl geri alacağınızı ve nasıl korunabileceğinizden bahsedelim.

Çalınan Instagram hesabını geri almak

Öncelikle hesabınızı çalan bir bilgisayar korsanı ise ilk yapacağı iş, kullanıcı adınızı ve şifrenizi değiştirmek bu nedenle şifremi unuttum bölümü ile yeni şifre istemek gereksiz bir hareket olacaktır. Biz bu yazımızda en zor durumda kaldığımızda ne yapmamız gerek ondan bahsedeceğiz.

İlk olarak Instagram giriş sayfasındaki “Giriş yapmak için yardım al” yazısına tıklıyoruz. Kullanıcı adınız değiştiği için sizi takip eden bir arkadaşınızdan yardım alarak yeni kullanıcı adınızı öğrenin. Hesabını bul bölümünden kullanıcı adınızı arattıktan sonra, e-posta veya sms ile hesabınızı kurtarabilirsiniz. Ancak bunlara erişiniz yoksa alt tarafta bulunan “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var” yazısına tıklayın.

Açılan sayfadaki bilgileri sizden istenilene göre eksiksiz doldurun. 2-3 iş günü içinde hesabınızı kurtarmak için bir e-posta bağlantısı alacaksınız.

Instagram Hesap Güvenliği Sağlama

Bilgisayar korsanlarına karşı hesap güvenliğiniz için şifrenizi seçerken kolay tahmin edilebilir bir şifre yerine, internetteki şifreleme algoritmalarından yararlanarak kendine özel, hatırlayabileceğiniz bir şifre oluşturun. Diğer bir korunma yöntemi, “İki faktörlü kimlik doğrulama” yöntemi, bu saya de bir daha Instagram hesabım çalındı sorununu yaşamamız olursunuz.

Instagram hesabım çalındı ne yapmalıyım konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram, genel olarak popülaritesini bir hayli arttırmayı başarmış olan bir platform. Bu nedenle Instagram hesaplarına ve özellikle yüksek takipçi sayılı sayfalara ilgi giderek artıyor. Birçok kullanıcı sadece takipçi sayılarından yararlanarak gelir bile elde edebiliyor. Hal böyle olunca, özellikle popüler Instagram hesapları, hackerların hedefi olabiliyor. Bu noktada “Instagram Hesabım Çalındı” yorumlarıyla çok sık karşı karşıya kalıyoruz. Peki, “Instagram Hesabım Çalındı ve giriş yapamıyorum” diyorsanız neler yapmanız gerekiyor? Hesabı geri almak mümkün mü? Bakalım.

Instagram Hesabı Başkasının Eline Nasıl Geçer?

Instagram Hesabım Çalındı, ne yapmam gerek?” sorusundan önce bu konuda bilmeniz gereken bazı detaylardan söz edelim. Hesabınız çalınmadan önce bahsedeceğimiz uyarılara dikkat etmeniz çok daha önemli. Hemen başlayalım.

Takipçi Hile Programları Kullanmak: İlk neden hile programları. Tabii ki herkes fazla takipçisi olmasını ister ancak bunun için hile programları kullanmak doğru değil. Genelde profilinize erişim izni isteyen hile programları, içerisinde casus yazılımlar barındıran uygulamalar oluyor. Bu şekilde hem sizin verileriniz ele geçiriliyor hem de hesabınıza hakkında giriş bilgileri alınabiliyor. En iyi ihtimalle bu tür programlar hesabınızda istemsiz olarak reklam sayfalarının eklenmesi gibi olumsuzluklara neden oluyor. Bu nedenle ilk olarak güvenmediğiniz, emin olmadığınız hile uygulamalarından uzak durun.

Gelen Maillere Dikkat: Bir diğer konu ise gelen maillere dikkat etmek. Özenle hazırlanmış sahte mailler var. Instagram hesabınızda sorun olduğu ve bu sorunu çözmek için belirtilen alanı kullanarak giriş bilgilerinizi girmeniz istenebilir. Bu sistem hackerların en sık tercih ettiği sistem. Birçok ünlü ismin hesapları da bu şekilde ele geçirilmişti. Bu tür maillere oldukça dikkat edin. Instagram’dan bir mail geldiğini düşünüyorsanız mutlaka web sitesine girip, resmi web adresinizden hesabınızı kontrol edin. Bu tür mailleri açmak bile sıkıntı oluşturabilir.

Web Sitelerine Bilgileri Girme: Bazı siteler Instagram hesabınızın düzenlemesi ya da kolajlar oluşturmanız veya benzeri herhangi bir işlem için hesabınıza giriş yapmanızı istiyor. Bu gibi bir durumda farklı bir web adresi üzerinden Instagram giriş bilgilerinizi kendi elinizle giriyorsunuz. Böyle durumlardan da uzak durmak gerekiyor. Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi isteyen, güvenmediğiniz hiçbir 3.parti web sitesine bilgilerinizi girmeyin.

3.parti Zararlı Yazılımlar: Tüm bu saydıklarımızı yapmasanız bile Instagram Hesabım Çalındı durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Öyle ki akıllı telefonunuza bilmeden yüklediğiniz bir casus uygulama buna neden olabilir. Telefon erişim izinleri verildiği için bu tür uygulamalar hesap bilgilerinize erişebilir. Bu nedenle kesinlikle güvenmediğiniz uygulamaları telefonunuza yüklemeyin. Genelde resmi uygulama mağazalarını tercih edin. En azından ilk taramadan geçmiş, biraz daha güvenli uygulamalar bulabiliyorsunuz.

Instagram Hesabım Çalındı! Geri Alma İşlemleri

Şimdi gelelim hesabınızı nasıl geri alacağınıza. Bu gibi durumları yaşadıktan sonra hesabınız başkasının eline geçtiyse ve giriş yapamıyorsanız, aşağıda belirteceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Instagram uygulama arayüzünü açın. Uygulamayı açınca sizden giriş bilgileriniz istenecektir. Tabii ki çalınan hesapta giriş yapmak mümkün olmuyor.
 • Burada “Giriş detaylarını unuttun mu? Giriş yapmak için yardım al” kısmına tıklıyoruz.
 • Buradan hesabına eriş sekmesi altında “ kullanıcı adı veya e posta kullan” seçeneğine tıklayın.
 • Kullanıcı adınız veya mail değiştirilmiş olabilir. Fakat yapacağınız bir şey yok. Yine bildiğiniz kullanıcı adı veya mail adresinizi girmeniz gerekiyor.
 • Hesabınız bulunamadı uyarısı almazsanız sıkıntı yok. Ancak bu uyarıyı alırsanız bir ipucu verebiliriz. Kullanıcı adınız değiştirilmişse, sizi takip eden kullanıcılardan bunun bilgisini isteyebilirsiniz. Kullanıcılar sizin hesabınızın değişen kullanıcı adını görebilir. Arkadaşlarınızdan bu konuda yardım alarak yeni kullanıcı adını yine aynı alana girin.
 • Şimdi seçenekler karşınıza gelecek.
 • Burada “daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?” sekmesine basın.
 • Şimdi size hesap doğrulama soruları soracak. Bilgileri eksiksiz olarak doldurun.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Hadise Instagram Paylaşımının Sırrı Ortaya Çıktı

 • Sonra formu gönderin. Bir süre sonra kayıtlı mail adresine şifre sıfırlama gelecektir. Buradan şifrenizi değiştirip, hesabınızı geri alabilirsiniz. Burada sizden bazı kanıtlar isteneceğini de ekleyelim. Fotoğraf ya da kimlik görseli istenebilir. Gelen kodla beraber bunu gönderip, ardından şifre yenileme bağlantısı alabilirsiniz ekleyelim.

Önemli Not: Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı hesabınız çalındıysa, bu işlemleri yapmadan önce hesabınızın çalınmasına neden olan sorunları ortadan kaldırın. Yoksa aynı durum bir daha karşınıza çıkacaktır.

Çalınan Instagram Hesabı Geri Alınırken Karşımıza Çıkan Sorular

Soru 1: Kimin Hesabı Başkasının Eline Geçti?

Burada “benim hesabım” ya da “başka birinin hesabı” seçeneklerinden birini işaretliyoruz.

Soru 2: Instagram hesabınızda belirtilen e-posta hesabına giriş yapabiliyor musunuz?

Bu soruya da “evet” ya da “hayır” seçeneklerinden birini işaretleyerek cevap veriyoruz.

Soru 3: Size ulaşabileceğimiz (ve sadece sizin erişiminizin olduğu) e-posta adresi

Bu kısma aktif olarak kullandığınız bir e-mail adresi yazmalısınız.

Soru 4: Bildirdiğiniz Hesaptaki Mevcut kullanıcı adı

Geri almaya çalıştığınız hesabın kullanıcı adını yazmalısınız.

Soru 5: Hesabınız için kaydolurken kullandığınız e-posta adresi

Geri almaya çalıştığınız hesabı açarken kullandığınız e-mail adresini girmelisiniz.

Soru 6: Bu ne tür bir hesap?

Bu soruyu bu hesapta benim gördüğüm resimler var kutucuğunu işaretleyerek geçiyoruz.

Soru 7: Bu hesabı siz mi oluşturdunuz?

Bu soruya “evet” ya da “hayır” seçeneklerinden birini işaretleyerek cevap veriyoruz.

Soru 8: Hesabınıza Kim erişti?

Bilmiyorum seçeneğini işaretleyerek geçebilirsiniz.

 Soru 9: Hesabınıza nasıl erişti?

Hesabınıza nasıl erişildiğiyle ilgili bir tahmininiz ya da bilginiz varsa iletebilirsiniz ya da hesabınızın incelenmesini belirterek “Gönder” butonunu tıklayabilir ve formu Instagram yetkililerinin incelemesi için gönderebilirsiniz.

Çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüm dünya genelinde mantar gibi çoğalmaya başlayan sosyal medya kullanımı yakın gelecekte neredeyse sosyal medya kullanmayan kimse kalmayacağı yönünde mesajlar veriyor. Oldukça büyük artış gösteren sosyal medya kullanımının son dönemde en çok eğildiği nokta ise Instagram kullanımı olmaya başladı. Kullanıcıların kendileri için özel olan anları anında paylaşmasını sağlayan Instagram modern bir fotoğraf albümü olarak da değerlendiriliyor. Hal böyle olunca kullanım miktarı da sürekli olarak artıyor. Tabi kullanım miktarının artış göstermesi birçok noktaya da daha fazla dikkat edilmesinin gerekliliğini doğuruyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise hesap güvenliği. Sosyal medyayı hedef almaya başlayan Hackerları da düşünürsek sosyal medya güvenliği oldukça büyük önem taşıyor.

Güvenliğe Dikkat

Aksi halde yaşanacak güvenlik açıklarından dolayı hesaplarının çalınması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Tüm bu olumsuz noktaları engellemek için yapılması gereken birkaç önemli nokta da yok değil. Aslında çok basit gibi gözüken ama baktığınız zaman büyük önem taşıyan bu noktaların başında ise hesap kontrolü geliyor. Diğer bir değişle sizin hesabınızı çok iyi bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Yani diyelim ki farklı bir cihazdan giriş yaptınız ve profilinize resim yüklediğiniz. Bu aşamadan sonra direk olarak sayfayı kapatmak yerine daha kontrollü bir şekilde çıkış yapmak ve giriş geçmişi temizlemek de yarar var. Böylece kullandığınız cihazda bilgilerinizi kaydedilmesini engellemiş olursunuz. Bunun yanında alınacak bu tip küçük önlemler ile bir nebze olsun bir koruma sağlamanız mümkün. Peki, bu koruma yeterli olmaz ve hesabınız çalınırsa? İşte asıl konumuz bu. Diyelim ki tanıdığınız ya da tanımadığınız bir kullanıcı hesabınız çaldı ne yapacaksınız? İlk olarak yapmanız gereken şey hemen hesabınızda şifre kurtarması uygulaması yapmak.

Şifre Kurtarımı

Bunun içinde kayıt için kullandığınız mail adresine şifre gönderimi istemeniz yeterli olacaktır. Şayet bilgileriniz çok fazla değişmeden bu şekilde hesabınız geri alabilirsiniz. Bunun yanında sizden habersiz üçüncü kişilerin hala hesabınızdan paylaşım yaptığını ya da her hangi başka bir cihazda hesabınızın açık olduğunu düşünüyorsanız da Instagram’ın resmi yardım adresinden desek almanız mümkün. Aslında bu yöntem en doğru karar olacaktır. Direk olarak bu konu için oluşturulmuş olan https://help.instagram.com/368191326593075/ bağlantısından konu hakkında detaylı bilgi alabilir ve söz konusu zararlı kullanımı engelleyebilirsiniz. Eğer size verilen öneriler ile sorun çözülmüyorsa yapacağınız şey yine bu bağlantı aracılığı ile destek mesajı göndermek olacaktır. Bu konu hakkında Instagram yetkilileri sizden gerekli bilgileri isteyecek ve direk olarak konu ile ilgilenecektir. Tabi mesajı birkaç kere göndermeniz de yarar var zira kimi durumlarda yoğunluktan dolayı mesajınız görüntülenemeden kaldırılabiliyor.

Yazıda bahsettiğimiz tüm bu noktalara dikkat ederseniz eğer hesabınızı çaldırma olasılığınız oldukça düşük. Bununla beraber diyelim ki hesabınız üçüncü kişilerin eline geçti o zamanda yine yazımızda bahsettiğimiz gibi birkaç adımı uygulayarak en az zarar ile hesabınızı geri almanız mümkün. Tüm bunların yanında düzenli olarak takipçilerinizi ve paylaşımlarınızı kontrol etmenizde de yarar var. Zira sizden habersiz kötü amaçlı kişilerin eline geçen hesaplarda kimi zaman hiç haberiniz olmadan ve ya hesabınızda her hangi bir giriş sorunu yaşanmadan paylaşımlar yapılabilir. Bu gibi durumlarda da direk sizin tarafınızdan yapılıyormuş gibi gösterilen paylaşımlar ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Tüm bunları engellemek için kontrollü bir kullanım şart. En azından bu sayede çok daha güvenli bir kullanım ortamı sağlamış olursunuz.

Internet Kolaylaştırıyor

İnternet günlük hayatı bir hayli kolaylaştırmaya başladı. İnsanlar arasında internet sayesinde artık anlık iletişim kurulabiliyor. Bununla beraber belki saatlerce uğraşılması gereken işlemler içinde internet kullanılarak dakikalar içerisinde çözüm oluşturulabiliyor. İnternetin bu şekilde günlük hayata kattığı artılar tartışılmaz. Tabi tüm bunların yanında internet ve internet üzerinden çalışan sistemlerin ciddi bazı sorunları da yok değil. Bu sorunların başında ise her zaman olduğu gibi güvenlik geliyor. Binlerce hatta milyonlarca kişinin bağlı olduğu sistemlere yapılan saldırılar ya da kullanıcıların dikkatsiz davranması sonucu ortaya çıkan güvenlik açıkları kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınmasına neden olabiliyor.

Üstelik bu sayıların 10 kişi 15 kişi gibi bir rakamda sınırlı kalmadığını da biliyoruz. Zira son ortaya atılan iddiaya göre 50 milyon kullanıcının bilgileri çalındı. Aralarında kimlik bilgileri kredi kartı bilgileri ödeme bilgileri gibi birçok verinin bulunduğu belgelerin çalındığı iddiası ise gündemi sarstı. Özellikle sosyal medya uygulamaları Instagram, Twitter, Facebook gibi uygulamalar adı altına gönderilen maillerin açılması ve mail bağlantılarına tıklanmasıyla binlerce kişinin bilgisayarına giriş yapıldığı iddia ediliyor. Dünyaca ünlü hacker grupları tarafından yapıldığı ileri sürülen saldırıların sonuçlarının neler doğuracağı ise merak konusu. Zira sosyal medya uygulamaları da artık kullanıcıları bu şekilde gelen maillere karşı uyarmaya başladı.

Instagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?
5 (100%) 1 vote


Bir önceki yazımız olan Facebook Bilinmeyen Özellikler başlıklı makalemizde facebook bilinmeyen özellikler ve facebook gizli özellikler hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube