Sosyal Medya,

Instagram Güncellemeleri İle Gelmesi Beklenen Tüm Yeni Özellikler

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Instagram Güncellemeleri Sonrası Hikayeler GIF Dönemi Başlayacak
  • 2 Yakın Arkadaşlar Bölümü Olacak
  • 3 RetWeet Özelliği Gelebilir
  • 4 Hikayeler İçin Depolama Özelliği Gelecek
  • 5 WhatsApp Uyumu Gelecek

    • 5.1 Son Olarak iOS Beta Sürümü
  • 6 Bu Kez Güncelleme Pinterest Üzerinde Kullanılan Bir Sistemi Getiriyor
  • 7 Koleksiyon Özelliğinin Detayları ve Kullanımı

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 6 Dakika

Facebook satın alması sonrasında Instagram Güncellemeleri, uygulama için standart hale geldi. Hele ki son iki seneyi düşünecek olursak, Instagram Güncellemeleri tam anlamıyla alışkanlık haline gelmeye başladı. Çok sık olarak yeni güncellemelerin yayınlanmaya başladığını gördük. Facebook’un, Snapchat uygulamasından aldığı özellikleri bir bir güncelleme olarak Instagram uygulamasına dahil etmesinin hemen arından, Instagram uygulamasının artık kendisine özgü güncellemelerde almaya başladığını gördük. Hal böyle olunca uygulamanın yeniliklerinin de bir sınırı olmayacağı görüşü hakim olmaya başladı. Son olarak bu konuda Instagram Remix güncellemesini duyurmuş ve artık paylaşımların daha da zenginleştiğini belirtmiştik.

Bunun dışında uygulamanın hikayeler bölümün aldığı ardı ardına güncellemeler ve daha birçok düzenleme, “Artık ne gibi bir özellik gelebilir?” sorularının sorulmasına neden oldu. Fakat ortaya çıkan yeni bilgiler Instagram Güncellemeleri için beklendiği gibi bir sınır olmayacağını, hatta yeni güncellemelerin sessiz sedasız testlere alındığını gösteriyor. Peki, Instagram hangi özellikleri test ediyor? Bundan sonraki aşamalar için yenilikler neler olacak? Daha detaylı bakalım. Fakat başlamadan önce Instagram’ın hiçbir özellik için doğrulamayı yapmadığını belirtelim.

Instagram Güncellemeleri Sonrası Hikayeler GIF Dönemi Başlayacak

İlk denemeler yine hikayeler bölümü için gelecek yeni bir özellik üzerine. Ortaya çıkan bilgilere göre Instagram, Snapchat’i bu kısımda tamamen geride bırakmak istiyor. Sosyal medya devinin çabası nedeniyle, attığı adımlarda genelde hikayeler bölümü üzerine oluyor. Yeni gelecek Instagram Güncellemeleri içerisinde de hikayeler bölümünün unutulmuş olması pek olası değil. İlk adımın bu bölüme getirilecek olan bir güncelleme olması söz konusu.

Yeni güncellemenin ise GIF desteğini kullanıcılara sunacağından söz ediliyor. Geliştiriciler tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre artık Instagram üzerinden hikayeler bölümünü kullanarak GIF paylaşımları yapılabilecek. Bu GIF paylaşımlarının ise aramalarla bulunabileceği, kullanıcıların kendi GIF paylaşımlarını oluşturabileceği ve hazır GIF siteleriyle anlaşmalar yapılacağı iddiası var. Bu konuda yapılan çalışmaların ne kadar başarılı olacağını da göreceğiz.

Yakın Arkadaşlar Bölümü Olacak

Instagram Güncellemeleri için denemeleri yapılan bir diğer özellik ise yakın arkadaşlar özelliği. Instagram genel olarak son dönemde arkadaşlar arasındaki iletişime daha fazla önem vermeye başladı. Çünkü bu durum Instagram’ın aktiflik oranlarının artmasını da sağlamakta. Arkadaşlar arasındaki iletişimi daha da arttırmak ve açıkçası kullanıcıları uygulamaya çekmek için uygulamanın atacağı adımın ise yakın arkadaşlar güncellemeleri olacağı ortaya çıktı. Aslında bu özelliğin yılın başından beriden test aşamasında olduğu da gelen bilgiler arasında.

Fakat geliştiricilerden gelen yorumlara bakacak olursak, söz konusu özellik için hala yeterli gelişme elde edilememiş. Bu konuda yapılan değişikliğe göre en yakın arkadaşlarınızdan oluşan gruplar kurabileceksiniz. Asıl ilginç olan ise bu grupların, genel Instagram kullanımınızdan ayrı tutulacak olması.

Yani aynı profiliniz ile arkadaşlarınız arasında kurduğunuz daha özel bir Instagram hesabınızda olacak. Burada yine arkadaşlarınızın görebileceği şekilde standart paylaşımlar yapabilecek ve tüm özellikleri de kullanabileceksiniz. Fakat denemelerin bu kadar uzamış olması, söz konusu sistemin kolay kolay uygulamaya dahil edilmeyeceğini gösteriyor. En azından bu yıl gelecek bir özellikten söz etmiyoruz. Söz konusu özellik için daha uzun vadede çalışmaları beklemek gerekecek.

RetWeet Özelliği Gelebilir

Diğer bir yenilik ise retweet özelliği olacak. Aslında Twitter tarafından uzun süredir kullanılan bir özellik olan retweet özelliğinin, Instagram uygulamasına uyarlanmış olan versiyonunun uygulamaya geleceği bekleniyor. Şu an için kullanıcıların bu özelliği üçüncü parti uygulamalarla beraber kullanabildiklerini biliyoruz. Fakat bu şekilde kullanım yapılması, hem Instagram hesabı için güvenlik sorununa neden oluyor hem de çok daha zorlu bir kullanım oluşmasına neden oluyor.

İşte Instagram’ın bu sorunu çözmek için önemli bir adım atacağı ve sistemi doğrudan uygulamaya dahil edeceği bekleniyor. Fakat bu özellikte şu an için test aşamasında olan bir özellik. Henüz Instagram uygulamasından bir açıklama yok.

Hikayeler İçin Depolama Özelliği Gelecek

Bir diğer deneme ise hikayelerin depolanması konusunda. Kullanıcılar gelen son hikayeler güncellemelerinde, hikayelerini telefonlarına indirme ayrıcalığını kazanmıştı. Telefonlarının hafızalarında hikayelerini saklayabilecek olan kullanıcıların bu durumda ise telefon hafızalarını kullanmaları gerekiyor. Fakat Instagram tarafından yapılan testlere göre yeni sistemde kullanıcılar hikayelerini doğrudan uygulama içerisinde depolayabilecekler. Depolamanın ne kadar ile sınırlı kalacağı konusunda ise bir bilgi yok. Bunun için Instagram Güncellemeleri beklemek gerekiyor.

WhatsApp Uyumu Gelecek

Instagram Güncellemeleri sonrasında uygulamaya ekstra özellikler eklenecek. Bu özellikler içerisinde en zengin olan ise WhatsApp güncellemesi olacak. Güncelleme sonrasında Instagram paylaşımlarınızı doğrudan anlık mesajlaşma uygulaması üzerinden de gönderebileceksiniz. Bunun için direk paylaşım kısmı kullanıcılara sunulmuş olacak. Direk paylaşım özelliğinin ne kadar süre sonra geleceğini göreceğiz. Fakat tüm bu özellikler içerisinde sona yaklaşan nadir güncellemelerden birinden söz edildiğini görüyoruz.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Yorum Yanıtlama Sistemine Yeni Özellik Geldi

Son Olarak iOS Beta Sürümü

Tüm bu güncellemelerin test aşamasında olduğu belirtilen güncellemeler olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Instagram Güncellemeleri için yapılan testler ise beta sürümlerinde yapılıyor. Son güncelleme sonrasında ise bu betaların iOS sürümüne de dahil edilmesi bekleniyor. Instagram ise bu konuda resmi bir açıklama yapmış değil.

Tüm bu güncellemelerin şu an için hazırlık aşamasında olduğunu bir kez daha belirtelim. Hemen hemen her güncelleme kısmında belirttik ama bir kez daha söyleyelim ki Instagram henüz doğrulama yayınlamadı. Bunun için güncellemelerin bir anda mı yoksa ayrı ayrı mı geleceğini bilemiyoruz. Ayrıca güncelleme süreleri hakkında da önemli bir bilgi elde edilebilmiş değil. Tüm bunları bekleyip görmemiz gerekecek.

Görsel odaklı sosyal medya uygulamaları denildiğinde akla bir iki ana uygulama geliyor. Bu alanda tüm dünya üzerinde ilk sırayı almayı başaran sosyal medya uygulaması ise Instagram uygulaması oldu. Facebook çatısı altında çalışan uygulama en az Facebook kadar çok konuşulmayı ve en az Facebook kadar çok kullanılmayı da başarıyor. Bu kadar konuşulması ve giderek artan kullanım oranlarının nedeni ise ilk etapta sadece fotoğraf ve video paylaşımı özelliği olan ve sadece bir internet albümü olarak gösterilen Instagram’ın güncellemeleri sonrasında aldığı yeni biçim.

Artık uygulamayı kullanarak kolaylıkla arkadaşlarınızla iletişime geçebiliyorsunuz. Bunun dışında yine Instagram’ı kullanarak sanki detaylı bir anlık mesajlaşma uygulamasından yararlanıyormuş gibi arkadaşlarınıza kaybolan fotoğraflar ya da videolar gönderebiliyorsunuz. Bunun dışında hikayeler paylaşımları, canlı yayın yapabilme gibi özellikleri de düşündüğümüzde çok daha işlevsel hale geldiğini kesin olarak söyleyebileceğimiz uygulamanın tüm bu geldiği nokta ise Instagram’ın gelişmesine engel değil.

Instagram koleksiyonlar özelliği

Henüz geçtiğimiz hafta içerisinde yeni bir güncelleme yayınlayan ve yeni yayınladığı güncelleme ile Direct kısmına anlık kaybolan videolar ve fotoğraflar gönderme özelliği getiren Instagram şimdi ise koleksiyonlar adı verilen bir özelliği devreye soktu.

Bu Kez Güncelleme Pinterest Üzerinde Kullanılan Bir Sistemi Getiriyor

Aslında son dönemde yayınlanan güncellemelerinin birçoğunda Instagram bir başka sosyal medya uygulaması olan Snapchat özelliklerini uygulamaya dahil etmişti. Hikayeler güncellemesinden beridir devam eden bu durum yeni güncellemeden sonra ise değişiyor. Artık Instagram Snapchat özelliklerini almaktan vazgeçmişe benziyor. Bu kez gelen güncellemede ise Pinterest uygulamasında kullanılan bir sistem uygulamaya dahil ediliyor.

Instagram koleksiyon kullanımı

Pinterest uygulamasında panolar özelliği olarak kullanılan özellikle beraber artık paylaşımlarınızı sınıflandırabiliyorsunuz. Sistemin işleyişi ise oldukça basit. Yapmanız gereken sadece fotoğraflarınızı kategorilere bölmek oluyor. Bu sayede her paylaşımınızı sınıflandırarak kendi kategorilerinizi oluşturmanız mümkün kılınıyor. Söz konusu özellikle beraber gelen bir sınır yok. Yani istediğiniz kadar koleksiyon oluşturmanız mümkün hale geliyor. Daha iyi anlaşılması için söz konusu güncellemeyi örnek vererek açıklayalım.

Koleksiyon Özelliğinin Detayları ve Kullanımı

Instagram koleksiyonlar özelliği dediğimiz gibi kullanıcıların paylaşımlarınızı sınıflandırmasını sağlıyor. Diyelim ki standart paylaşımlarınız yanında belli aralıklarla manzara paylaşımları yapıyorsunuz. Yaptığınız manzara paylaşımlarının ise standart paylaşımlarınızdan ayrı olarak görüntülenmesini daha doğrusu bu alanda yaptığınız tüm paylaşımların tek bir başlık altında istediğiniz an görünmesini istiyorsunuz.

Instagram koleksiyon kullanımı

İşte bu durumda yeni koleksiyonlar özelliği devreye giriyor. Instagram koleksiyonlar sistemi sayesinde tüm manzara fotoğraflarınızı manzara olarak oluşturabileceğiniz bir koleksiyona ekleyerek istediğiniz an toplu görüntüleme olarak kullanabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz bu koleksiyonlar özelliği doğrudan profilin alt kısmında yer alan kayıtlı gönderiler bölümünde yer alıyor. Kayıtlı gönderiler kısmında koleksiyonlar başlığı altında yer alan özelliğe girerek koleksiyonları olduğu gibi listeli bir şekilde görüntülemeniz mümkün kılınıyor.

Bir nevi yer imi sistemine benzer olan sistemde yeni bir koleksiyon oluşturmak ve oluşturduğunu koleksiyonları kayıt altına almak için ise Kayıtlar bölümünden koleksiyonlar ekranına girdiğiniz kısımdan “+” simgesine basmanız gerekiyor. “+” simgesine bastığınızda koleksiyonun adının girileceği bölüm geliyor ve seçtiğiniz resimler girdiğiniz ad ile beraber koleksiyonlara dahil ediliyor. Şimdiden beğeni toplayan özelliğin tam anlamıyla yayınlandıktan sonra ne gibi değişiklikler alacağını ve geliştirmeye devam edilerek yeni bir bölüm mü yapılacağını ise bir süre sonra görmüş olacağız. Instagram bu konuda da sürekli olarak açıklamalarına devam ediyor.

Instagram Güncellemeleri İle Gelmesi Beklenen Tüm Yeni Özellikler
4.4 (88.79%) 141 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram Hikaye Paylaşımları için Tüm İpuçları başlıklı makalemizde hikayeler püf noktalar, Instagram Canlı yayın yapma ve Instagram Hikaye hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube