Sosyal Medya,

Instagram Fotoğraf indirme Nasıl Yapılır?

PaylaşTweetle

İçindekiler

 • 1 Instagram Fotoğrafları Nasıl Bu Kadar Başarılı?
 • 2 Instagram Fotoğraf İndirme Özelliği Var Mı?

  • 2.1 Peki, Instagram fotoğraf indirme işlemi nasıl yapılır?
  • 2.2 Bilgisayardan Instagram Fotoğraf İndirme
  • 2.3 Mobil Yöntemlerle Instagram Fotoğraf İndirme

   • 2.3.1 Instasave For Instagram:
   • 2.3.2 QuickSave For Instagram:
   • 2.3.3 Regrammer Instagram Reposter:
  • 2.4 Fotoğraf Indirme
  • 2.5 Kötü Yönleri de Var

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 7 Dakika

Kullanıcılar, Instagram üzerinden paylaşılan fotoğraflardan bazılarını kaydedip, değişiklik yapmak isteyebiliyor. Fakat uygulamanın doğrudan fotoğraf indirme özelliği bulunmuyor.  Bu nedenle Instagram fotoğraf indirme yöntemlerini inceleyeceğiz.

Instagram Fotoğrafları Nasıl Bu Kadar Başarılı?

Instagram, şu anda Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya araçları arasında en başta geliyor. Öyle ki platform üzerinden her gün milyonlarca görsel paylaşıma sunuluyor. Instagram’da hikaye paylaşma, canlı yayın gibi pek çok özelliğin eklenmesi, uygulamayı oldukça eğlenceli hale getirdi.  Instagram, medyanın ünlü yüzleri, fotoğraf sanatçıları, hizmet sunan işletmeler, mağazalar, dükkanlar derken kısa sürede çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip oldu. Platformda günde 70-80 milyon civarı fotoğraf paylaşımı yapıldığı ve milyarlarca beğeniye ulaşıldığı biliniyor. Instagram’ın bu kadar popüler hale gelmesinde en önemli etken, çekilen fotoğraflara hızlı bir şekilde düzenleme yapılabilme özelliği. Kullanıcılar anlık fotoğraflar çekip, anında kırpma, renklendirme, efekt ekleme gibi işlemleri yaparak görüntüleri en iyi şekilde paylaşabiliyor. Böylece adeta profesyonel fotoğraf makinesi ile çekilmiş gibi görünen fotoğraflar elde ediliyor. Üstelik bu fotoğraflara sahip olmak için gereken tek şey ise bir akıllı telefon. Bu sayede en sıradan fotoğrafların dahi kolayca güzelleştirilmesi, kullanıcıları Instagram müptelası haline getirdi.

Instagram, kullanıcılara onlarca dijital filtre ve fotoğraf düzenleme ayarı sunuyor. Tek tıkla ışık, kalite, sıcaklık gibi ayarlar yapılabiliyor. Çeşitli efektlerle fotoğraflara bambaşka bir görünüm kazandırılabiliyor. Uygulama, son zamanlarda birbirinden hareketli ve eğlenceli efektler de eklemeye başladı. Bu gibi özellikler, Instagram fotoğraflarının kusursuz ve dikkat çekici olmasını sağlıyor.

Instagram kullanıcılarının zaman içinde fotoğraf alanında kendilerini geliştirmeye başladığı da söylenebilir. Kullanıcıların çoğunda en güzel fotoğrafı paylaşma düşüncesi etkili. Bu adeta bir yarış ortamı yaratıyor ve iyi fotoğraf çekmenin incelikleri araştırılıyor. Sıradan bir kullanıcı, tüm gününü kaliteli bir Instagram fotoğrafı çekmek için harcayabiliyor.

Kullanıcıların, başka profillerde gördükleri bu başarılı fotoğrafları kaydetmek istenesi çok doğal. Başkaları ile paylaşmak, üzerinde düzenleme yapmak, beğendiği bir fikri ya da görseli saklamak gibi pek çok nedenle Instagram fotoğraf indirme özelliğine ihtiyaç duyuluyor.

Instagram Fotoğraf İndirme Özelliği Var Mı?

Instagram, kullanıcıların kişisel paylaşımlarını korumak adına ve hukuki nedenler ile paylaşılan görseller üzerinde direkt olarak “kaydet” gibi bir seçenek bulundurmuyor. Instagram fotoğraf indirme işlemi yapmak istediğimizde Diğer sosyal medya araçlarındaki gibi fotoğrafa sağ tıkladığımızda “resmi farklı kaydet” seçeneği ortaya çıkmıyor.

Bir dönem, Instagram’ın kullanıcıların fotoğraf, video, hikaye gibi paylaşımlarının indirilmesine izin vereceği konusu gündeme gelmişti. Ancak bu durumun, kullanıcılar tarafından tepki çekmesi ve alternatif fotoğraf paylaşım uygulamalarına talep oluşması ihtimali nedeniyle söylenti olarak kaldı. Instagram, piyasaya çıktığı ilk günden beri paylaşılan içeriklerin başkaları tarafından kaydedilmesine izin vermiyor.

Instagram fotoğrafları yalnızca kişisel paylaşımlar değil, ticari, mesleki pek çok alanda da kullanılıyor. Bu nedenle kullanıcılar, zaman zaman istedikleri görüntüyü kaydetme ihtiyacı duyabiliyor. İşine yarayabilecek bir görseli sonrası için saklamak, fotoğrafın güzelliği için kaydetmek gibi nedenlerle Instagram fotoğraf indirme yöntemleri arayış haline geldi. Instagram fotoğraf indirme gibi bir özelliğin henüz mevcut olmaması, bu durumu zorlaştırıyor. Ekran görüntüsü alıp daha sonra düzenlemek hem zahmetli hem de görüntü kalitesini düşürdüğü için daha sağlıklı yollara ihtiyaç var.

Peki, Instagram fotoğraf indirme işlemi nasıl yapılır?

Instagram, fotoğraf ve videoların kaydedilip indirilmesine izin vermese de, elbette bunun belirli yolları var. Instagram fotoğraf indirme yöntemlerini mobil ve masaüstü şeklinde iki ayrı zeminde inceleyeceğiz. Çünkü her iki durum için farklı yöntemler kullanmak gerekiyor. Bilgisayar tarayıcıları ve bu amaçla kurulmuş bazı web siteler üzerinden Instagram fotoğraf indirme yöntemlerini anlatarak başlayabiliriz.

Bilgisayardan Instagram Fotoğraf İndirme

Bilgisayarınızda kullandığınız internet tarayıcılarının her biri için farklı yöntemler izlemek gerekebiliyor.  Google Chrome için, ilk olarak bilgisayarınız üzerinden Instagram fotoğrafı indirmek istediğinizde, Instagram hesabınıza giriş yapmalısınız. İndirmek istediğiniz fotoğrafın yer aldığı Instagram profiline Google Chrome aracılığıyla girip, ilgili fotoğrafı büyük formda açın. Görsele sağ tıkladığınızda ekrana gelen listeden “öğeyi denetle” butonuna tıklayın. Açılan görüntüde .jpg ile sonlanan bir fotoğraf uzantısı karşınıza çıkacak. Bağlantıya tıkladığınızda sizi doğrudan indirmek istediğiniz fotoğrafa yönlendirmiş olacak. Bu şekilde açmış olduğunuz fotoğrafa sağ tıkladığınızda “resmi farklı kaydet” seçeneğini görebileceksiniz. Instagram’da karşınıza çıkmayan bu seçeneğe ancak bu şekilde ulaşabilir ve dilediğiniz fotoğrafı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Mozilla Firefox tarayıcısı kullanıyorsanız bunun için de başka bir yöntemden bahsedeceğiz. Instagram sayfasından beğendiğiniz bir fotoğrafı indirmek için, fotoğrafı büyük halde açın. Fotoğrafa sağ tıkladığınızda Google Chrome’dan farklı olarak bu kez “arka planı göster” seçeneği göreceksiniz. Arka planı göster seçeneğine tıkladığınızda görsel otomatik olarak farklı bir sekmede yeniden açılacaktır. Açılan yeni fotoğrafın üzerine sağ tıkladığınızda “resmi farklı kaydet” seçeneği ile birlikte fotoğrafı indirebilirsiniz.

Internet Explorer’ın, Instagram fotoğraf indirme konusunda en pratik tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir Instagram profilinde yer alan bir fotoğrafı açtıktan sonra sağ tıkladığımızda doğrudan “arka planı farklı kaydet” seçeneği ile karşılaşıyoruz. Bu seçenek, fotoğrafı direkt indirme imkanı veriyor.

Bilgisayar üzerinden Instagram fotoğraf indirme yöntemlerinden bir diğerine gelecek olursak, Instagram fotoğraf indirme amaçlı birtakım siteler oluşturulmuştur. Bu siteler aracılığıyla herhangi bir program kurmaya ya da başka bir işleme gerek olmadan Instagram fotoğraflarını indirmek mümkündür.  Bu sitelerden bir tanesi olan downloadgram.com ile başlayalım.

Öncelikle Instagram üzerinden yine indirmek istediğiniz fotoğrafın profiline girerek fotoğrafın kendi sayfasını açın. Daha sonra fotoğrafa sağ tıklayarak görsele ilişkin URL adresini kopyalayın. adresine girdiğinizde karşınıza URL girmek üzere bir kutucuk çıktığını göreceksiniz. Kopyalamış olduğunuz URL bağlantısını bu kutucuğa girerek altında yer alan “indir” butonuna tıklayın. Bu şekilde ilgili fotoğrafı zahmetsiz bir şekilde bilgisayarınıza indirmiş olacaksınız.

Benzer şekilde kullanılan bir diğer web site ise, Siteye herhangi bir tarayıcı üzerinden bağlanabilirsiniz. İnsta-downloader, Instagram fotoğraf indirme konusunda sorunsuz çalışan web sitelerden biri. Bilgisayarınızdan Instagram hesabınıza giriş yaparak yukarıda açıkladığımız adımları takip ederek fotoğrafları indirebilirsiniz. Fotoğrafın URL’sini kopyalayıp, sitede yer alan bölüme yapıştırmanız yeterli.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Snapchat, Instagram’a Karşı Yeni Bir Adım Daha Attı

Mobil Yöntemlerle Instagram Fotoğraf İndirme

Instagram, bilindiği gibi çoğunlukla cep telefonları üzerinden kullanılan bir uygulama. Kullanıcılar, akıllı cep telefonları ile günün her saati paylaşılan milyonlarca fotoğrafı takip edip beğeniyor. Ancak, beğenilen fotoğrafları cep telefonlarına indirme özelliği bilgisayarlarda olduğu gibi cep telefonların için de mevcut değil. Instagram’da bu özelliğin bulunmaması, fotoğrafların kaydedilmesine elbette engel olamıyor. Mobil cihazlar ile Instagram fotoğraf indirme işlemi yapabilmek için çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir. Aynı zamanda mobil cihazlarınız ile bağlanabileceğiniz Instagram fotoğraf indirme siteleri de mevcut. Öncelikle Instagram’dan görsel indirmeye yarayan mobil uygulamalara göz atalım.

Instasave For Instagram:

Instasave For Instagram adlı uygulama, Instagram’dan cep telefonlarına fotoğraf kaydetmek için özel olarak geliştirilmiş bir uygulamadır. Beğendikleri fotoğrafları yüksek kalite ve orijinal boyutları ile indirmek isteyen kullanıcılar, uygulamadan oldukça memnun. Uygulama, Android ve Iphone kullanıcıları tarafından da kullanılabiliyor. Android kullanıcısı iseniz Google Play, Iphone kullanıcısı iseniz Apple Store üzerinden InstaSave For Instagram uygulamasını telefonunuza indirip kurun ve programı açın. Ardından Instagram kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizle giriş yapın. Bu şekilde Instagram sayfanıza Instasave For Instagram üzerinden ulaşmış olacaksınız. Daha sonra indirmek istediğiniz fotoğrafları açıp disket şeklindeki butona basarak indirmeye başlayabilirsiniz. Bu program sayesinde birden fazla fotoğrafı hızlı ve toplu halde tek tek telefonunuza indirebilirsiniz. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan Instasave For Instagram, Instagram fotoğraflarını kaliteli ve hızlı bir şekilde indirmek için gayet iyi bir seçenek. Program ile aynı şekilde Instagram videolarını indirmek de mümkün.

Uygulama, Ios kullanıcılarını da unutmuyor. Ios için ise InstantSave uygulaması, Instasave for Instagram ile aynı işlevi görüyor ve aynı şekilde kullanılıyor.

QuickSave For Instagram:

Instagram fotoğraf indirme işlemi için kullanılan mobil uygulamalardan bir diğeri de QuickSave For Instagram. Bu uygulama da Instagram’da başkalarının paylaştığı fotoğrafları telefonlara indirmeyi kolaylaştırıyor. Quicksave For Instagram da fotoğrafların yanında video indirme özelliği sunuyor. Programı kullanmak için öncelikle uygulamayı telefonunuza indirip çalıştırın. Uygulamayı açtıktan sonra Instagram’ı açın ve indirmek istediğiniz fotoğrafın sayfasına gelin. Fotoğrafın sağ üst köşesindeki bağlantıya tıklayarak fotoğrafa ait URL bağlantısını kopyalayın. Bu işlemin sonrasında QuickSave uygulamasına geri dönün. Uygulamaya döndüğünüzde kopyalamış olduğunuz fotoğrafı göreceksiniz. Fotoğrafın altındaki indir butonunu kullanarak görselleri kolaylıkla indirmeye başlayabilirsiniz.

Regrammer Instagram Reposter:

Bu uygulama, Ios kullanıcıları için özel olarak geliştirilmiştir. Ios kullanıcıları için de bilgilendirme yapmak amacıyla incelememizde Regrammer Instagram Reposter uygulamasına yer vermek istedik. Kullanımı çok kolay bu uygulamayı kullanmak için öncelikle telefonunuza kurun. Daha sonra Instagram hesabınıza giriş yapın. Regrammer aracılığı ile giriş yaptığınız hesabınızda, indirmek istediğiniz her fotoğraf için karşınıza kaydet seçeneği çıkacaktır. Bu şekilde dilediğiniz kadar fotoğrafı en kolay şekilde telefonunuza indirebilirsiniz. İşlemi, Instagram videoları için de aynı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram fotoğraf indirme için geliştirilmiş uygulamalar oldukça pratik. Fakat reklamlar gibi nedenlerle zaman zaman sıkıntı yaşanabiliyor. Uygulama indirmek istemeyen kullanıcılar için web site önerilerimiz olacak.

Instagram üzerinden, indirmek istediğiniz görsellerin URL linkini kopyalayıp, ilgili web sitelerinde yer alan kutucuklara yapıştırarak indirebilirsiniz. Bu sistemle çalışan birçok web site mevcut. Bu site üzerinden Instagram fotoğraf ve videolarını indirebilirsiniz. Bağlantısını kopyaladığınız fotoğraf ve videoları, sitede yer alan bağlantı kutucuğuna yapıştırdıktan sonra indir linkine tıklayın. Daha sonra çıkacak olan “şimdi indir” bağlantısına tıkladığınızda fotoğraf veya videonuz inmeye başlayacaktır.

Fotoğraf Indirme

aynı işlem için çalışan bir site. Yapmanız gereken tek şey, ilgili fotoğrafın bağlantısını kopyalayıp, sitenin açılış sayfasında yer alan bölüme yapıştırıp indir butonuna basmak. Görüldüğü üzere işlem çok basit ve hızlı. Program ve uygulama indirmek istemeyen Instagram kullanıcıları için aynı prensiple çalışan çok sayıda web site bulunuyor. Bunları,

Her gün rekor sayılarda paylaşım yapılan, Dünya’nın en aktif kullanılan medya paylaşma uygulaması Instagram’da fotoğraf indirme yollarını inceledik. Instagram fotoğraf indirme yöntemleri gayet kolay. Bahsettiğimiz basit yöntemleri izleyerek, Instagram fotoğraflarını rahatlıkla indirebilirsiniz. Elbette açıkladığımız yöntemleri kullanarak fotoğraf indirebilmek için, ilgili görselin bulunduğu profilin açık ya da takip ettiğiniz bir profil olması gerekiyor. Gizli Instagram profillerine ait fotoğrafları görüntülemek mümkün olmadığı gibi, kaydetmek de henüz mümkün değil.

Kötü Yönleri de Var

Yavaş yavaş en popüler sosyal medya uygulaması haline gelen Instagram’ın iyi yönleri olduğu kadar birçok kötü yönü de bulunuyor. Özellikle kullanıcıların yaptıkları paylaşımları her noktadan kontrol edememeleri büyük bir eksiklik. Bu durumun nedeni ise Instagram’ın sadece akıllı telefonlar üzerinden resim kabul ediyor olması. Yani bir nevi Instagram’ın tek bir platformda çalıştığını söylemek mümkün. Tabi bilgisayarlarınızdan da Instagram hesaplarında gezinebilme imkânı bulabiliyorsunuz ama ne yazık fotoğraf paylaşımı mümkün değil. Bununla beraber Instagram fotoğraflarını da ne yazık ki bilgisayara indirilmiyor. Aslında bu fotoğrafları indirmek mümkün. Resmi görüntüleyip farklı kaydet seçeneğini kullanabilirsiniz. Ama bu seçenek hem fotoğrafın çok saçma boyutlarda inmesine hem de fotoğraf dosyası olarak değil de bağlantı dosyası olarak inmesine neden oluyor. Zira başka hesaplarda ki beğendiğiniz fotoğrafları indirmek istediğiniz de bu işlemleri de yapmanız mümkün fakat direk fotoğraf olarak indirme imkânınız ne yazık ki olmuyor. Sadece sayfa bağlantısı şeklinde indirip fotoğrafı görüntüleyebiliyorsunuz.

İşte bu evrede kullanabileceğiniz birkaç program mevcut. Bu programlardan biri olan Free Instagram Downloader da hemen her Instagram sayfasından fotoğraf indirmenize imkân sağlayacak. İstediğiniz her hangi bir sayfaya girip ardından programı çalıştırmanı ve indirmek istediğiniz fotoğrafları belirtmeniz yeterli. Ardından indirme işlemi direk olarak başlayacaktır. Tabi tüm bu süreçte dikkat etmeniz gereken nokta istediğiniz fotoğrafların boyutu. Zira indirme işlemi sırasında fotoğrafın ebatlarının değişmesi söz konusu olabilir. Bu gibi bir durumda sizin fotoğrafları paylaşmanız ya da kullanmanız mümkün olmayacağından indirme işlemini yapmadan program ayarlarını düzenlemenizde yarar vardır. Tüm bu noktalara dikkat ettiğiniz zaman rahatlıkla indirme işlemini yapabilirsiniz. Böylece kendi fotoğraflarınızı da yedeklemeniz mümkün.

Instagram Fotoğraf indirme Nasıl Yapılır?
5 (100%) 1 vote


Bir önceki yazımız olan Instagram’da Takip Etmeyenler Nasıl Görünür? başlıklı makalemizde instagram takip etmeyenleri bulma ve instagram takip etmeyenleri silme hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube