Sosyal Medya,

Instagram Anket Ekleyemiyorum Sorunu ve Çözümü

PaylaşTweetle

İçindekiler

 • 1 Instagram Anket Ekleyemiyorum Sorunu Hakkında

  • 1.1 Instagram Anket Ekleyemiyorum Sorununun Nedenleri ve Çözüm Yolları

   • 1.1.1 Çözüm Yollarının Uygulanması Hakkında
  • 1.2 Instagram Anket Özelliği Nedir?
  • 1.3 Instagram Anket Cevapları Görülebiliyor
  • 1.4 Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider Nedir?
  • 1.5 Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider Nasıl Kullanılacak?

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 5 Dakika

Instagram tarafından getirilen özelliklerden bir tanesi olan anket ekleme kullanıcıların farklı alanlarda anketler yapmasına imkan veriyor. Fakat Instagram anket ekleyemiyorum şeklinde sorun belirten kullanıcıların sayısı da bir hayli fazla. Hikaye bölümüne anket eklemek isteyip de sorun yaşayan insanların çözüm için izlemesi gereken farklı yollar vardır.

Instagram Anket Ekleyemiyorum Sorunu Hakkında

Instagram’a sonradan eklenen özelliklerden olan anket ekleme sorunu farklı nedenlerden kaynaklanabiliyor. Bu durum kişilerin anket özelliğinin görmemesine ya da kullanamamasına neden oluyor. Dolayısıyla çözüm için belirtilen yöntemlerin tamamının uygulanması ve daha sonra anket eklenmesi gerekiyor.

Instagram Anket Ekleyemiyorum Sorununun Nedenleri ve Çözüm Yolları

Instagram’a anket ekleyemeyen kullanıcıların izlemesi gereken çözüm yolları farklılık gösterebiliyor. Sorunun nedeni ve bunlara ait çözüm yolları şunlardır:

 • Anket ekleme sorunun en önemli nedenlerinden bir tanesi kullanıcıların telefonlarının eski olmasıdır. Eski telefonlarda bu özellik çalışmadığı için kullanıcılar anket ekleyemezler. Bunun için yapılması gereken şey, telefon modellerinin yükseltilmesidir.
 • Instagram anket ekleyemiyorum diyenlerin ve bu uygulamada farklı sorunlar yaşayanların problemlerinin nedenlerinden en önemlisi Instagram uygulamasının güncel olmamasıdır. Güncel olmayan uygulamalarda bu özellik çalışmadığı için kullanıcıların uygulamalarını güncellemesi gerekiyor.
 • Bu sorununun bir başka nedeni de önbellekle ilgilidir. Programın önbelleğine aldığı verilerden dolayı yeni özellikler görülmeyebiliyor. Bunun için kullanıcıların uygulamanın önbelleğini temizlemesi ve yeniden giriş yaparak anket eklemeyi denemesi gerekiyor.

Çözüm Yollarının Uygulanması Hakkında

Yukarıda belirtilen çözüm yollarının tek tek denenmesi değil aynı anda denenmesi gerekiyor. Yani telefonunuzun mutlaka yeni bir Android sürümüne sahip olması, uygulamanın güncel ve önbellek verilerinin temizlenmiş olması gerekiyor. Özellikle güncel olmayan Android ve İOS sürümleri bu özelliğin çalışmasına engel oluyor. Kullanıcıların bu duruma özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

Instagram anket ekleyemiyorum sorunu ve çözümü konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram anket ekleyemiyorum sorunu ve çözümü konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Instagram, güncellemelerini yaygınlaştırmaya devam ediyor. Son olarak canlı yayın sistemini ve yorum bölümleri için güncellemeler yayınlayan uygulamanın, bu kez ise daha renkli bir özelliği kullanıma aldığı öğrenildi. Yine hikayeler bölümüne gelen yeni özelliğin, Instagram Anket Özelliği olarak duyurulduğunu belirtelim.

Twitter tarafından çok uzun süredir kullanılan anket özelliğinin çok daha renkli bir şekilde Instagram’a dahil edildiğini göreceğiz. Tabii ki yeni özellik için yine hikayeler bölümüne eklenti yapılacağı açıklandı. Yani şu an için özellik hikayeler kısmında kullanılacak. Diğer standart paylaşımlarda böyle bir kullanım göremeyeceğiz.

Instagram Anket Özelliği Nedir?

Şimdi söz konusu özelliği biraz daha detaylı olarak ele alalım. Instagram Anket Özelliği hikayeler bölümünde kullanılacak olan bir özellik olacak. Dediğimiz gibi bunu sadece hikayeler kısmında kullanabileceğiniz. Bir gönderi hazırlayıp, daha sonra bu gönderi üzerinden kullanıcılara sorular yöneltebileceksiniz. Takipçilerinize yönelteceğiniz soruların en fazla iki farklı seçeneği olacak. Instagram Anket Özelliği için sorduğunuz soruya 2 yanıt gelebilecek. “evet, hayır”, “olur, olmaz” gibi kısa cevapların dışında, uzun cevaplarda eklemek mümkün fakat ankete sadece iki seçenek eklenebilecek.

Kullanıcılar ise Instagram Anket Özelliği kullanarak oluşturduğunuz sorulara iki seçenekten birini seçerek cevap verebilecekler. Şimdiden bir hayli beğenilen yeni özellikle beraber ankete cevap veren kullanıcıları da yine soru ekranında görebileceksiniz. Hem ankete kimlerin cevap verdiğini hem sonuçların nasıl olduğunu hem de hangi takipçinizin ne cevap verdiğini görmeniz mümkün hale getirilecek. Bunun için sorunun ana sayfasını açmak yeterli olacak.

Ayrıca tıpkı hikayeler paylaşımlarında olduğu gibi Instagram Anket Özelliği kullanılarak sorulan soruların da geçerlilik süresi 24 saat olacak. 24 saat sonra söz konusu anket kaybolacak. Kullanıcılar daha sonra sonuçları göremeyecekler. Şimdiden kullanılmaya başlayan özelliğin tamamen yayınlanması biraz zaman alacak.

Facebook’un en başarılı yatırımlarından biri olarak gösterilen Instagram, şimdilerde Instagram Anket özelliğiyle gündemde. Hem gecikmeli gelen hem de yine başka bir sosyal medya uygulamasından alıntılar içeren Instagram Anket özelliğinin, hikayeler bölümü içerisinde yayınlanmış olması kullanıcıların da epey bir beğenisini kazanmış durumda. Açıkçası artık kullanıcıların başka sosyal medya uygulamasından esinlenip esinlenmediğine ya da güncellemenin gecikip gecikmediğine bakmadan yeni özellikleri değerlendirmeye başladığını görüyoruz.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram’da Hikaye Reklamı Verme

Anket özelliği içinde değerlendirme bu şekilde yapılmış olacak ki daha güncelleme geleli çok kısa bir süre olmuşken, kullanıcılar hızla anket özelliklerini kullanmaya başladı. Yeni özellik sıkça kullanılmaya başladıkça, kullanıcıların dikkat etmesi gereken yeni detaylarda ortaya çıkıyor. Bu detaylardan birisi de anketlere verilen cevap sistemi.

Instagram Anket Cevapları Görülebiliyor

Özellik ilk açıklandığı zaman, Twitter ve daha birçok sosyal medya uygulamasında olduğu gibi genel bir anket sistemi kullanılacağı düşünülmüştü. Yani cevapların anonim olarak kalacağını ve anket sahibinin sadece oy kullanım sayısını ve sonuçları görebileceği düşüncesi oluşmuştu. Fakat Instagram’ın yeni sisteminde durum farklı. Instagram Anket sisteminde kullanıcıların verdikleri cevap ve seçimleri gösteriliyor.

Kullanıcıların bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Özellikle Instagram Anket sisteminde verilen cevapların, anket sahibine de bildirim olarak gönderildiğini ve cevaplarınızın, anket üzerinden yaptığınız seçimin görüntülendiğini hatırlatalım. Bu durumu göz önüne alarak seçim yapmakta fayda var.

İşin diğer bir tarafına geçecek olursak, sistemde anketi oluşturacak olan kullanıcıların tüm sonuçları kullanıcı bazında da görebildiğini ekleyelim. Anket oluşturduğunuz zaman, hangi kullanıcının nasıl bir cevap verdiğini bildirim olarak anında alabildiğiniz gibi anket sonucunda genel değerlendirme kısmında da bu konuda bilgiler elde edilebildiğini belirtmek gerekiyor. Kısacası söz konusu sistem, anketi oluşturan kullanıcılara biraz daha fazla ayrıcalık sunuyor diyebiliriz.

Bu yönü ile Twitter anket sisteminden çok daha farklı bir yapı oluştuğu da görülüyor. Daha başarılı bir anket sistemini mi kurulmuş oldu? Tartışılır. Ayrıca özelliğin başka sosyal medya uygulamalarından esinlendiğini de eklemek gerekiyor. Instagram’ın pazar araştırmasını bu yönde yaptığını ve pazar araştırması sonucunda böyle bir anket düzeni tercih edildiği düşünülüyor. Tepkileri göreceğiz.

Hikayeler bölümü için güncellemeler yayınlamaya devam eden Instagram, geçtiğimiz ay farklı bir güncellemeyi daha kullanıma almıştı. Uygulama tarafından yayınlanan güncellemeden hikayeler bölümüne anket özelliği eklenmişti. Aslında diğer sosyal medya uygulamalarında kullanılan bir özellik olarak dikkat çeken anket özelliği, uzun bir süre sonra Instagram’a da eklenmiş oldu. Söz konusu özellikle beraber kullanıcıların, takipçilerine anketler sormaları mümkün kılınmıştı. Paylaşımınızı anket olarak yapabiliyor ve kullanıcılardan da “evet” ya da “hayır” şeklinde cevaplar alabiliyordunuz. İşte bu özelliğin yayınlandığı ilk günden beridir güncelleneceği bilgisi de verilmişti. İşte beklenen güncelleme sonunda yapıldı ve anket sistemi geliştirildi. Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider sistemi olarak duyurulan yeni özelliğe ve nasıl kullanıldığına geçelim.

Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider Nedir?

Standart olarak sunulan anket sisteminde çok fazla seçeneğiniz yoktu. Kullanıcılara sorduğunuz anketlerde iki cevaplı bir anket kullanabiliyordunuz. Evet hayır gibi basit bir anket sistemi sunuluyordu. Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider sisteminde ise anket cevaplarının emoji olarak verilmesi sağlanıyor.

Cevabınız için bir emoji belirliyorsunuz ve takipçileriniz bu emojileri slider üzerinde kaydırarak bir nevi, o emoji ile değerlendirme yapıyor. Diyelim ki paylaşımınızın beğenilip beğenilmediğini soruyorsunuz ve gülücük emojisini seçtiniz. Takipçileriniz emoji ile oluşturulan barı sağa sola hareket ettirerek size bir puan vermiş oluyor ve sizde cevaplar kısmında bu derecelendirmeyi görebiliyorsunuz.

Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider Nasıl Kullanılacak?

Yeni özelliği kullanmak için yapmanız gereken işlemlerde basit. İlk etapta yine fotoğraf çekip ekranına gelmeniz gerekiyor. Yine çıkartmalar bölümüne geliyorsunuz ve Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider simgesini seçerek anketi ekliyorsunuz. Ardından ise bir emoji seçiyorsunuz. Tüm emojiler arasında seçim yapılabiliyor.

Seçimin yapılmasının ardından ise paylaşımı yapmanız yeterli. Instagram Hikayeler Anket Emoji Slider özelliğini kullanmak için Instagram güncellemesi yapmanız gerektiğini de ekleyelim. Yeni özellik için Instagram 44 sürüm yükseltmesini yapmanız gerekiyor. Sürüm güncellemesinden sonra yeni özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Güncellemenin sırasında ya da sonrasında sorun yaşarsanız, yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Instagram Anket Ekleyemiyorum Sorunu ve Çözümü
5 (100%) 1 vote


Bir önceki yazımız olan Twitter Profili Aramalara Kapatma Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde twitter profili aramalara kapatma ve twitter profili gizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube