Sosyal Medya,

Instagram Android Güncellemesi Geldi

PaylaşTweetle

İçindekiler

    • 0.1 Android Sürümü İçin Şimdilik Yayınlanmadı
    • 0.2 Hikayeler Modu Güncellendi
    • 0.3 Bahsetme Özelliği
  • 1 Instagram’ın Yeni Güncelleme Politikası
  • 2 Instagram 3D

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 5 Dakika

Sürekli yeni güncelleme alan Instagram Android Güncellemesi Geldi. Birkaç gün önce yapılan açıklama ile beraber Instagram’ın sadece iOS sürümünün güncellendiği belirtildi. Instagram resmi blog sitesinden bu konuda bir açıklama yayınlamazken App Store üzerinden uygulama güncellemesi için açıklama yapılmıştı. Yapılan açıklamada Instagram’ın iOS sürümünde artık kullanıcıların beğeni özelliğini daha detaylı kullanabilecekleri de belirtildi. Yapılan açıklamada kullanıcıların paylaşımlarına gelen beğenileri artık kimlerin yaptığının isim olarak gösterileceği de belirtilmişti. 4 beğeniden sonra geçerli olacak olan yeni özellik ilk etapta sadece iOS için yayınlanınca acaba söz konusu özellik sadece iOS için mi yapıldığı sorularını akla getirmişti.

Instagram’da resmi blog sayfası üzerinden güncelleme için bir açıklama yapmayınca iOS için yayınlandığına kesin gözü ile bakılan güncelleme beklenenin aksine bugün Android için de yayınlandı. iOS için yayınlanan güncelleme ile birebir aynı özellikleri uygulamaya ekleyen yeni Instagram Android Güncellemesi bununla beraber Android üzerinde yaşanan donma sorunlarını da giderdi. Instagram yaptığı açıklamada ise hem güncellemenin bilinen hataları giderdiğini hem de güncellemenin iOS sürümünde olduğu gibi beğeni yapan kullanıcıların ismini gösterdiğini belirtti. Söz konusu güncellemeden sonra uygulamaya bundan sonra ne gibi özellikler kazanacağı da merak konusu oldu. Zira artık Instagram’ın kullanıcı yorumlarında yer alan isteklere göre güncellemeler yayınladığını da söylemek gerek. Hal böyle olunca yeni güncellemelerde beklenen birçok yeni özelliği de görmemiz mümkün olabilir.

Instagram’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile beraber uygulamaya artık canlı yayın özelliği getirileceği açıklanıştı. Yapılan açıklama sonrasında Go Insta olarak kullanılacağı belirtilen canlı yayın özelliğinin Facebook Live benzeri bir sisteme de sahip olacağı belirtilmişti. Yapılan açıklamalardan sonra ise beklenen canlı yayın özelliği ile ilgili geçtiğimiz günlerde yeni gelişmeler yaşanmaya başladı. Instagram’ın son güncellemesi olan 10.0 sürümüyle beraber nihayet uzun süredir beklenen canlı yayın özelliği de ortaya çıkmış oldu.

Android Sürümü İçin Şimdilik Yayınlanmadı

Instagram tarafından yapılan açıklama ile beraber artık uygulamanın yeni birçok özellik kazandığını da söylemek gerekiyor. Zira söz konusu güncelleme ile Direct uygulamasından artık kullanıcıların birbirlerine gönderdikleri resimlerin kaybolma özelliğine sahip olacağı açıklandı. Yani arkadaşlarınıza ya da takipçilerinize gönderdiğiniz görsellerin bir süre sonra kaybolmasını isteyebiliyorsunuz. Bunun dışında karşı taraf görsel kaybolmadan ekran görüntüsü almak istediğinde de size bildirim mesajı gönderiliyor.

Şimdiden kullanıma geçen yeni özelliğin yanı sıra canlı yayın özelliği için ise Android sürümden bir açıklama yapıldı. Instagram Android Güncellemesi ‘nin, resmin hikayeler özelliği olarak bilinen özelliğe getirilecek olan canlı yayın sisteminin yapılan bu açıklama ile kısa süre sonra sisteme entegre edileceği ve şu an için güncellemede canlı yayının yer almadığını da belirtmek gerekiyor. Canlı yayın özelliğinin çıkışının yeni sürümle mi olacağı konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Instagram artık güncellemeleri bir gelenek haline getirmeye başladı. Sürekli yeni güncellemeler yayınlayan ve sürekli yeni özelliklerle gündeme gelen Instagram, artık uzun süre güncelleme yayınlamadığında yadırganır oldu. Tüm bunlarla beraber söz konusu uygulamanın güncellemeleri ile kullanıcılara sadece yeni özellikler sunulmadığını da belirtmek gerekiyor. Yani Instagram resimlerin hikayesi gibi yepyeni bir güncellemeyi yayınlamasının yanı sıra çoğu durumda hiç ön plana çıkmasa da ufak tefek performans iyileştirme güncellemeleri de sürekli Instagram tarafından uygulama dahil ediliyor.

Bu şekilde sürekli güncelleme aldığına alıştığımız Instagram şimdilerde ise bir yeni güncelleme daha yayınladı. İlk olarak Android sürüm için yayınlanan Instagram güncellemesi uygulamanın çok daha kararlı hale gelmesini de sağladı. Peki, yeni güncelleme ile beraber Instagram’a ne gibi iyileştirmeler ve ne gibi yenilikler geliyor daha detaylı olarak bakalım.

Hikayeler Modu Güncellendi

Bu noktada yeni güncelleme ile beraber bir kez daha hikayeler özelliğinin güncellendiğini belirtelim. Hem resim hem de fotoğraf paylaşmaya izin veren hikayeler modu son güncellemeden sonra çok daha işlevsel hale geldi. Güncelleme sonrasında gelen yeni özellik ise Boomerang hikayeler özelliği. Filtreleri kullanarak yapılan bu yeni özellik sayesinde artık hikayeler videolarını ileri geri oynatabiliyorsunuz. İleri geri oynatılan mini video nasıl oluşturulur?

  • Öncelikle Instagram uygulamasını güncellemeniz gerek. Ardından ise Instagram hesabınıza giriş yapıp hikayeler bölümünü açmanız gerekiyor. Hikayeler özelliğini açtıktan sonra ise yeni güncellemeden sonra gelen Boomerang kısmını kullanmak için hikayeler kamerasını açmanız ve ardından en alt kısımda yer alan Boomerang kısmına tıklamanız yeterli .Bu şekilde Instagram ileri geri oynatılan video çekimine geçiyor.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Çoklu Hesap Testlerine Resmen Başladı

Bahsetme Özelliği

Instagram hikayeler için yeni eklenen özelliklerden birisi de bahsetme özelliği oldu. Hikayeler etkileşimi çok daha arttıracağı düşünülen yeni özellikle beraber artık hikayeler içerisinde arkadaşlarınızdan ya da takipçilerinizden bahsedebileceksiniz. Bunun için yapmanız gereken işlemler ise oldukça basit.

Tıpkı standart Instagram paylaşımlarında açıklama kısmına bir kullanıcının adını ekliyormuş gibi bu kez hikayeler kısmında bu kullanıcının ”@kullanıcı adı” şeklinde bağlantısını kullanarak doğrudan kullanıcının hikayelerinizde gözükmesini de sağlayabileceksiniz. Bunun için ekstra olarak herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken hikayelere bu şekilde eklemek istediğiniz kullanıcıları eklemek. Ardından profile girip hikayeler paylaşımına gelen herhangi bir kullanıcı oluşturulan bağlantıya tıkladığında doğrudan kullanıcının sayfasına yönlendirilecek.

Bu şekilde aslında Instagram’ın bir nevi hikayeler etkileşimini arttırmayı amaçladığını da söylemek gerek. Tüm bu güncellemelerin yanında Instagram’ın donma sorunlarını da çözdüğü açıkladığını da belirtelim. Yani güncelleme sistemsel iyileştirmelerde barındırmakta. Tüm bu iyileştirmeler hikayeler bölümü içinde aynen geçerli. Instagram güncellemesinin sürümünün ise son güncelleme ile 9.7.5 olduğunu da belirtmek gerek. Zira bu sürüme yükseltme yapmanız gerekiyor.

Instagram’ın Yeni Güncelleme Politikası

Instagram’ın güncelleme politikası son dönemde biraz değişti. Daha önce birçok kez güncelleme konusunda yetersi kalmasıyla eleştirilen Instagram son bir yılda bu eleştirileri geride bırakacak birçok güncelleme yayınladı. Ardı ardına yapılan güncellemeler ile birçok işleyiş değiştirilirken yepyeni özelliklerde kullanıcılara sunulmaya başlandı. Bu bağlamda son yapılan güncellemelerde en çok konuşulan Instagram güncellemeleri arasındaki yerini aldı. Zira Instagram son güncellemesinde 3D Touch özelliğini duyurdu.

Apple için pek bir farkındalık yaratmayan güncelleme Iphone 6S ile beraber gelen 3D Touch özelliğini aktif etmek için kullanılıyor. Asıl ilginç olan ise Android içinde aynı güncellemenin yayınlanmış olması. Bu konuda kafaları karıştıran Instagram Android telefonlarda 3D Touch özelliğinin olmamasına karşın bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada güncellemenin özelliklerinin 3D Touch’a benzediği fakat bu teknolojiyle değil standart dokunmatik teknolojisiyle çalıştığını belirtti. Yani bir nevi yalancı bir 3D Touch desteği geldi diyebiliriz. Bunun yanında yapılan açıklamaya bakılacak olursa yapılan güncelleme Android telefonlara söz konusu özellik eklendiğinde ekstra bir güncellemeye gerek kalmayacak. Instagram bunun içinde otomatik olarak uygulama desteğini vermiş olacak. Bunun yanında uygulamada güncelleme sonrasında neler değiştiği konusunda da henüz net bir bilgi yok. Zira standart bir 3D Touch desteği ile karşı karşıya olmadığımızı farklı bir güncelleme yapıldığını biliyoruz. Bunun için yapılacak olan açıklamalarla net bir özellik bildirgesi yapılması bekleniyor.

Instagram 3D

Instagram yaklaşık 1 ay kadar önce yeni bir güncelleme yayınlayacağını duyurmuştu. Genel olarak Apple için yayınlanacağı duyurulan özellik aslında 3D Touch teknolojisini Instagram’a entegre edecek bir yenilik olarak dile getirilmişti. Bu bağlamda kullanıcının uygulama içerisinde uzun süreli baskı teknolojisi gelmişti. Yani kullanıcılar Instagram üzerinden her hangi bir resme basılı tutarak Peek adı verilen özelliği aktif edebiliyor. Peek ise Instagram’ın kullanımını çok daha rahat bir hale getiren bir özellik. Söz konusu özelliğe göre kullanıcı seçtiği bir resimden sonra tekrar ana sayfaya dönmeden direk olarak resimler arası geçiş yapabiliyor. Bu durumda da istenilen resme sanki bir gresim galerisi geziyormuşçasına ulaşabiliyorsunuz.

Apple için duyurulan bu özellik yakın zamanda Android içinde duyurulmuş ve kullanıcılara müjdeli haber verilmişti. Android içinse sadece resme kısa süre basmanın bu sistemi çalıştıracağı açıklanmıştı. Her ne kadar henüz Android sistemlerde 3D Touch olmasa da güncellemenin geleceği haberleri kafaları karıştırmıştı. Nitekim beklenen de oldu ve güncelleştirme henüz yayınlanamadan kaldırıldı. Geliştirmeye neyin engel olduğunu açıklamayan Instagram ise sonunda müjdeli haberi verdi. Uygulama yetkilileri yaptıkları açıklamada yakın zamanda 7.14 sürümüyle beraber Peek özelliğinin Android cihazlar için desteğe sunulacağını belirti. Güncelleme ise bu açıklamadan sonra merakla beklenmeye başladı. Yakın zamanda yeniliğin yayınlanması da bekleniyor.

https://www.instatakipci.com/blog/

Instagram Android Güncellemesi Geldi
4.5 (89.44%) 426 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram Profiline Biyografi Nasıl Eklenir? başlıklı makalemizde instagram, Instagram biyografi ve Instagram Profil hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube