Sosyal Medya,

Facebook Veri İhlali Türkiye’de Kaç Kullanıcıyı Etkiledi?

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Facebook Veri İhlali Ülkemiz Kullanıcılarını da Etkiledi
  • 2 Sorun Nasıl Çözülecek?

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 2 Dakika

Facebook Veri İhlali, her geçen gün biraz daha derinleşerek gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Olayla ilgili sürekli yeni gelişmeler yaşanırken, Facebook Veri İhlali konusunda uygulama yetkililerinden de yavaş yavaş bilgiler gelmeye devam ediyor. Konu hakkında yeni detaylara geçiş yapmadan önce neler yaşandığını kısaca özetleyelim.

Yaşanan olayda Facebook’un kullanıcı verilerinin İngiliz Cambridge şirketine geçtiği ve bu şirketinde verileri yasadışı bir şekilde kullandığı ortaya çıkmıştı. İlk etapta sadece 50 milyon kullanıcının kişisel bilgilerinin ve beğenilerinin bulunduğu verilerin firmanın eline geçtiği açıklanmıştı. Bilgilerin ise Amerika Başkanlık seçimlerinde kullanıldığı ve seçimlerin manipüle edildiği ortaya çıkmıştı. Fakat olay hakkında gelen yeni açıklamalar durumun çok daha ciddi olduğunu gösteriyor.

Facebook Veri İhlali Ülkemiz Kullanıcılarını da Etkiledi

Durum hakkında açıklama yapması beklenen Facebook, detayları verdikçe olay biraz daha büyüdü. Bu kez yapılan açıklamada durumdan dünya genelinde birçok kullanıcının etkilendiği belirtildi. Toplam etkilenen kullanıcı sayısının ise 87 milyon olduğu açıklaması geldi ancak gerçek rakamların çok daha yüksek olduğu düşünülüyor. Çalınan kullanıcı verileri içerisinde ise siyasi eğilimlerden, beğeniler ve kişisel bilgilere kadar hemen her şeyin bulunduğu belirtiliyor.

Hatta söz konusu sistem nedeniyle Türk kullanıcıların verilerinin de çalındığını belirtelim. Ülkemizde Cambridge Analytica uygulamasını bir anket uygulaması gibi indiren ve Facebook üzerinden kullanan 223 kişinin bulunduğu belirtiliyor. Facebook Veri İhlali olayına neden olan uygulamanın, toplamda 234 bin 584 Türk kullanıcının verisini çaldığını da ekleyelim. 223 kişi indirmesine rağmen nasıl bu kadar çok kullanıcıya ulaşıldığı konusunda ise önemli bir detay var.

Uygulamanın arkadaşlarınızın ve hesabınıza ekli olan kullanıcıların da verilerine eriştiği ve bir örümcek ağı gibi ilerlediğinden söz ediliyor. Bu sayede bu kadar çok kişinin verilerinin ele geçirildiği ve Facebook Veri İhlali olayının bu kadar büyüdüğü belirtiliyor.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  2019 Dns Adresleri Güncel Yeni Çok Hızlı

Sorun Nasıl Çözülecek?

Herkesin merak ettiği konuda da biraz bilgi verelim. Bu sorunun çözülmesi için Facebook’un çok önemli sistem değişikliklerine adım atması gerekiyor. Bunun için ise ilk olarak politikalarda güncellemeler yapılacak. Facebook yetkilileri güncellemelerin 1-2 yıl sürebileceğinden söz etti. Güncellemeler ne kadar başarılı olacak ya da ne kadar bir etki yaratacak bilmek zor ancak daha uzun süre Facebook Veri İhlali konusunun gündemde kalması bekleniyor.

Ayrıca Facebook çatısı altında çalışan Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalar içinde benzeri değişikliklerin geleceği veya şu an benzeri bir ihlalin yaşanmış olabileceğini de ekleyelim.

Facebook Veri İhlali Türkiye’de Kaç Kullanıcıyı Etkiledi?
4.4 (88.97%) 165 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram Hikayeler İçin Portre Modu başlıklı makalemizde Instagram filtre, Instagram güncelleme ve Instagram Hikayeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube