Sosyal Medya,

Facebook Gönderi Bildirimi ve Hikayeler Özelliği Kullanıma Açıldı

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Facebook Hikayeler Özelliği Güncellemesi
  • 2 Facebook Gönderi Bildirimi Gösterimi

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 3 Dakika

Yakın zamanda gelen güncelleme ile birlikte Facebook gönderi bildirimini açtı. Instagram ve WhatsApp yapılan son güncellemelerden sonra en kapsamlı sosyal medya uygulamaları haline gelmeye başladı. Yayınlandıkları andan bu yana sürekli değişim içerisinde olan uygulamaların son dönemde bu kadar değişmesi ve kullanıcı sayılarının bu kadar artış göstermesinin ana nedeni ise Facebook’un güncelleme politikaları.

Uygulamalara neredeyse beklenen tüm özellikleri birer birer ekleyen Facebook bunun dışında son dönemde ise artık ana uygulamaya odaklanmaya başladı. Instagram ve WhatsApp güncellemelerinden sonra Facebook için gelen yeni güncellemeler ise aslında pek de şaşırtmadı. Ana uygulamaya gelen son güncellemeler aslında daha önce Instagram için yayınlanan Snapchat güncellemelerinin hemen hemen aynısı. Peki bakalım bu güncellemeler neler? Facebook’a gelen bu yeni güncellemeler nasıl kullanılır?

Facebook Hikayeler Özelliği Güncellemesi

Öncelikle uzun süredir konuşulan bir güncellemeyi ele alalım. İlk olarak Snapchat uygulamasından alınarak Instagram uygulamasına dahil edilen ve beklenmedik bir kullanım oranına ulaşan Instagram hikayeler özelliği artık Facebook hikayeler özelliği olarak geliyor. Daha önce Messenger için Messenger Day olarak yayınlanan hikayeler özelliği devreye sokulmuştu. Messenger kullanıcılarının arkadaş listelerinde yer alan kullanıcılara gönderebildikleri hikayeler paylaşımlarından sonra şimdi de Facebook için aynı özellik devreye sokuldu.

Facebook güncellemeleri

Facebook hikayeler özelliğinin devreye girmesinden sonra söz konusu özelliği sosyal medya devi tüm uygulamalarına eklemiş oldu. “Hikayen” bölümü ile kullanıcıların karşısına gelen Facebook hikayeler özelliğinin kullanımı ise diğer sosyal medya uygulamalarında yer alan özelliklerden çok farklı değil.

Standart bir şekilde hikaye gönderimi yapmaya olanak sağlayacak olan yeni özellik ile beraber gönderilen hikayeler ise doğrudan Facebook arkadaşlarınıza bildirim olarak gönderilecek. Ayrıca kullanıcıların hikayeler bölümüne girerek paylaşılan hikayeleri görebileceğini de ekleyelim. Söz konusu özellik şu an için yayınlanmış durumda.

Facebook hikayeler

Fakat hemen her bölge için kullanıma geçmedi. Facebook hikayeler özelliğini hemen her bölgede kullanabilmek için ise bir süre daha beklemek gerekecek. Facebook yaptığı açıklamada yeni güncellemenin düzenlenmeye devam ettiğini ve kısa süre sonra tüm bölgeler için yayınlanacağını açıkladı. Şimdi geçelim diğer bir Facebook güncellemesine.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram ile Facebook Çapraz Paylaşım Testleri Tamamlandı

Facebook Gönderi Bildirimi Gösterimi

Facebook hikayeler özelliği Snapchat ile uygulamanın arasını açan ve sosyal medya devinin uzun süredir kullandığı bir uygulama olarak biliniyor. Bu nedenle gelen bu güncelleme aslında çok da bir sürpriz olmadı. Hele ki uygulamanın Instagram için bu güncellemeyi daha önce yayınladığını düşünecek olursak beklenen bir gelişme olarak gösterebiliriz. Fakat bunun dışında yeni gelen bir güncelleme daha var ki işte bu güncelleme epey bir beğeni alacak gibi. Facebook gönderi bildirimi güncellemesi olarak gösterilen bu güncellemenin özelliklerine detaylı olarak bakalım.

  • Söz konusu güncelleme ile beraber artık bir gönderi paylaşımı yaptığınızda bu gönderiye gelen mesajları aktif bir şekilde kontrol edebileceksiniz.
  • Şöyle ki önceki sistemde Facebook üzerinden herhangi bir gönderi paylaştığınızda paylaştığınız gönderiye gelen yorumları ya bildirimler üzerinden gönderiyi tekrar açarak görebiliyordunuz.
  • Şimdi ise standart mesajlaşma sisteminde yer aldığı gibi gönderinize bir yorum geldiğinde otomatik olarak gönderi penceresi sağ kısımda açılacak. Gönderinizin bir ön izlemesinin yer aldığı bu pencere ile tıpkı arkadaşlarınızla mesajlaşıyormuş gibi gönderi yorumlarını cevaplayabileceksiniz.
  • Şimdiden beğeni toplayan özelliğin kullanımı ile beraber daha aktif bir gönderi sistemini devreye sokacağı düşünülen uygulamanın bu güncellemeyi ise yine şu an için sadece belli bölgelerde yayınladığını da belirtelim. Kısa süre sonra güncellemenin tüm bölgeler içinde yayınlanması beklenmekte. Fakat net süre henüz belli değil.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/oto-yorum

Facebook Gönderi Bildirimi ve Hikayeler Özelliği Kullanıma Açıldı
4.5 (90.73%) 287 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram Yeni Kamera Teknolojileri başlıklı makalemizde akıllı telefon kamera özellikleri, akıllı telefon kameraları ve çift arka kamera teknolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube