Sosyal Medya,

F8 Konferansı Sonrasında Instagram için Duyurulan Yeni Özellikler

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Instagram Spotify ve GoPro Destekleri Açıklandı
  • 2 Görüntülü Görüşme Özelliği Geliyor
  • 3 Kamera Efektleri Değişiyor
  • 4 Yeni Keşfet Bölümü Geliyor

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 3 Dakika

Veri gizliliği sorunları, dava süreci, yeni uygulama uyum güncellemeleri derken bir hayli yoğun günler geçiren Facebook, düzenli aralıklarla gerçekleştirdiği F8 Konferansı için erteleme yapmadı ve kısa süre önce F8 Konferansı gerçekleştirildi. Sosyal medya devinin sadece ana uygulaması için değil, bunun yanında WhatsApp ve hatta Instagram içinde birçok yeni düzenlemeyi duyurduğunu gördük. F8 Konferansı kapsamında en çok ilgi çeken yenilikler ise Instagram yenilikleri oldu. Keşfet bölümü için yapılan iyileştirmeleri ve yeni yüz filtreleri bir yana, uygulamada sistem değişikliklerine neden olan birçok yenilikte gördük. Hemen bu yeniliklerden söz edelim.

Instagram Spotify ve GoPro Destekleri Açıklandı

İlk yenilik 3.parti uygulamalar kısmında karşımıza çıktı. Birçok uygulama için Instagram doğrudan destek sistemini sunuyor ancak hala, özellikle 3.parti uygulamalarda bu konuda ciddi eksiklikler söz konusu. Bu yönden eksik kalan uygulamalardan birisi de Spotify uygulamasıydı. Ekran görüntüsü almadan, uygulama üzerinden beğendiğiniz şarkıların sayfalarını ya da müzikleri direk olarak Instagram üzerinden paylaşamıyordunuz. Yeni güncelleme sonrasında ilk değişen sistem ise bu oldu.

Yapılan anlaşma sonrasında Spotify uygulamasına direk olarak Instagram butonunun ekleneceği belirtildi. Bu sayede sevdiğiniz müzikleri doğrudan Instagram hikayeler bölümüne paylaşım olarak gönderebileceksiniz. Ayrıca Instagram Direct içinde aynı durum geçerli olacak. İstenirse bu kısımdan da paylaşım yapılabilecek.

GoPro desteğini de unutmamak gerekiyor. Artık GoPro içinde direk Instagram paylaşım artısı geldi. Paylaşım yapmanız için sadece gönderi butonunu kullanmanız yeterli olacak. Üstelik bu özelliği kullanarak, fotoğrafları kırpmanız, düzenlemeniz, yatay dikey konum değişikliği yapmanızda mümkün olacak. Yenilikler bununla sınırlı değil.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Story Görüntüleme Sırası

Görüntülü Görüşme Özelliği Geliyor

F8 Konferansı kapsamında en çok konuşulan yeniliklerden birisi de Instagram görüntülü görüşme özelliği oldu. Aslında bu özelliği uzun süredir konuşuyoruz ancak resmi olarak F8 Konferansı tanıtımlarında karşımıza çıktı.

Söz konusu özellikle beraber, Skype ya da WhatsApp uygulamasında olduğu gibi görüntülü arama yapabileceksiniz. Görüşmeyi iki kişi karşılıklı olarak yapabileceğiniz gibi görüşmeyi 4 kişiye kadar grup görüşmesi olarak da yapabileceksiniz. Bunun için sadece Direct mesaj bölümüne eklenecek olan görüntülü görüşme butonunu kullanmak yeterli olacak.

Kamera Efektleri Değişiyor

Bir diğer yenilik ise kamera efektleri kısmında. Instagram bu güncellemeyle beraber geliştiricilere imkanlar sunacak. Artık paylaşımlara farklı etkileşimler sunan efektler eklenebilecek. Kullanılan kamera efektini beğendiğiniz ya da arkadaşınızın kullandığı efekti kullanmak istediğinizde ise “bunu deneyin” sekmesi yeterli olacak. Aynı efekti sizde kullanabileceksiniz.

Yeni Keşfet Bölümü Geliyor

Bir diğer yenilik ise yeni keşfet bölümü olarak duyuruldu. Bu özellik hakkında daha öncede bazı bilgiler paylaşmıştık. Ancak şimdi resmi bir duyuru gerçekleştirildi. Buna göre artık keşfet bölümü kategoriler halinde sunulacak. İlgi duyduğunuz kategorilere girip inceleme yapabileceksiniz. Bunun dışında popüler etiketlerde alt kısımda bir şerit olarak gösterilecek.

F8 Konferansı kapsamında duyurulan tüm bu yenilikler ve daha fazlasının yaz aylarında yayınlanması bekleniyor. Tüm güncellemelerin toplu olarak mı yoksa parça parça mı geleceğini ise henüz bilemiyoruz.

F8 Konferansı Sonrasında Instagram için Duyurulan Yeni Özelliklerİçeriğimize oy verebilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Instagram Kullanımını Değiştirecek 4 Güncelleme Yolda başlıklı makalemizde Instagram emoji tepkileri, Instagram yavaş çekim ve Instagram yenilikler hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube