Sosyal Medya,

ESET Antivirüs Instagram İçin Yeni Bir Uyarı Yayınladı

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Casus Yazılımlar Daha Önce Gündeme Gelmişti
  • 2 ESET Yeni Rapor Yayınladı
  • 3 Instagram Hesaplarını Tehlikeye Atan Casus Yazılımlar
  • 4 Hangi Uygulama Serilerinde Böyle Bir Sorun Yaşanıyor?

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 3 Dakika

Eset Antivirüs Instagram kısa süre önce aldığı yeni albüm özelliğinden sonra mini güvenlik yamaları da aldı. Instagram’ın aldığı güvenlik yamaları ile beraber uygulamanın açıklarının daha da kapatıldığı da belirtildi. Instagram için sürekli olarak gelen yeni güncellemelerin içerisinde de sürekli olarak yeni güvenlik güncelleştirmeleri de yer alıyor.

Yayınlanan bu güvenlik güncellemeleri ile beraber Instagram’ın dışa dönük olarak yer alan sisteminin daha güvenli hale getirildiği de biliniyor. Yenilenmiş yüzü ile beraber güvenliği de ön plana çıkan uygulamanın genel yapısında açıklar kapatılmış olsa da hala Instagram kullanıcıları için güvenlik sorunları da devam etmekte. Bu noktada kullanıcıların en sık karşılaştıkları güvenlik sorunları ise casus yazılımlar.

Casus Yazılımlar Daha Önce Gündeme Gelmişti

Daha önce Instagram için güvenlik analistleri bir açıklama yayınlamış ve ülkemizde de bir hayli çok kişinin kullandığı Instagram profilime kim bakmış uygulamalarının içerisinde güvenlik sorunlarının yaşandığı belirtilmişti. Google Play uygulama mağazasından da bu iddialar sonrasında uygulamaların kaldırıldıklarını gördük.

Uygulamaların kaldırılması ve kullanıcıların şifrelerinin değiştirmesi için uyarılmalarının ardından ise Instagram tarafından da yapılan güvenlik açıklamalarını görmüştük. Üzerinden uzun bir süre geçmesinden sonra unutulmuş olsa da aslında Instagram güvenliğini tehdit eden uygulamaların kullanılmaya devam ettiği ortaya çıktı.

ESET Yeni Rapor Yayınladı

Instagram için kullanıcıları tehdit eden yeni uygulamalar ise anti virüs alanında en başarılı uygulamalardan biri olan ESET tarafından ortaya çıkarıldı. ESET’in yaptığı çalışma sonrasında özellikle Android işletim sistemini kullanan Instagram kullanıcıları için tehlikelerin devam ettiği ortaya çıktı. ESET tarafından yapılan açıklama ile beraber söz konusu uygulamaların ciddi sorunlara yol açtığını belirterek başlayalım. Virüs programı olarak bilinen ESET tarafından açıklanan raporlarda ilk dikkat çeken nokta söz konusu uygulamaların içerikleri oldu. Fakat bundan bahsetmeden önce tehlikenin ne olduğundan bahsedelim.

Instagram Hesaplarını Tehlikeye Atan Casus Yazılımlar

Kısa süre önce yayınlanan rapora göre kullanılan bazı Instagram uygulamaları aslında tamamıyla casus yazılım. Herhangi bir farkı bulunmayan ve virüs olarak değerlendirebileceğimiz programların Instagram kullanıcılarının hesaplarını doğrudan kullanıcıdan istedikleri belirtiliyor. Yani uygulamayı kullanabilmek için öncelikle Instagram hesabınız üzerinden uygulamalara giriş yapılması isteniyor.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Arama Geçmişi Temizleme Sorunu

Casus yazılım olarak gösterilen bu uygulamalar ise ESET’e göre aslında kullanıcıların bilgilerini çalmak için hesap bilgilerini istiyor. Bu şekilde kullanıcıların hesap bilgileri ele geçirilmiş ve haliyle hesabı da çalınmış oluyor. Güvenlik konusunda ciddi bir sorun oluşturan uygulamalar konusunda ise ESET doğrudan kullanıcıları uyarmakta. Yapılan uyarılarla beraber bu tür programların hangileri olduğu konusunda da bilgiler de verilmiş durumda.

Hangi Uygulama Serilerinde Böyle Bir Sorun Yaşanıyor?

ESET tarafından verilen bilgilerle beraber casus yazılım olarak gösterilen uygulamaların hangi türde olduğu da açıklanmış durumda. Virüs programı tarafından yapılan açıklama ile beraber bu soruna neden olan casus uygulamaların beğeni ve takipçi hilesi uygulamaları olduğu açıklandı. Beğeni ve takipçi hilelerini sağlayan ve güvenli onayı almayan uygulamaların birçoğunun bu soruna neden olduğu belirtilirken kullanıcıları doğrudan Instagram sayfasına yönlendirmesine rağmen bir yandan da kullanıcıların bilgilerini çalan bu tip uygulamalara karşı dikkatli olunması da belirtiliyor. Uygulama isimleri konusunda net isimler verilmese de ESET tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak bu tür uygulamaların birçoğunda aynı sorun kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Özellikle Android işletim sistemlerinde karşımıza çıkan sorun için Google, Google Play uygulama mağazalarında herhangi bir değişikliğe gitme kararı alır mı? Google uygulamaları mağazadan kaldıracak mı? Şu an bunlar soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Fakat son dönemde artan hacker saldırılarından sonra bu tip uygulamalara karşı iki kat dikkatli olmakta yarar var.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/yorum

ESET Antivirüs Instagram İçin Yeni Bir Uyarı Yayınladı
4.4 (88.93%) 224 votes


Bir önceki yazımız olan Facebook Gönderi Bildirimi ve Hikayeler Özelliği Kullanıma Açıldı başlıklı makalemizde Facebook Gönderi Bildirimi, facebook gönderi bildirimi özelliği ve facebook güncellemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube