Sosyal Medya,

2018 Sosyal Medya İstatistikleri Açıklandı

PaylaşTweetle

İçindekiler

  • 1 Sosyal Medya İstatistikleri Instagram ve YouTube’un Yeri
  • 2 Bölgelere Göre Kim Önde?
  • 3 Yeni Kullanıcı Sayısı Ne Kadar?

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 3 Dakika

Sene sonunun yaklaşmasıyla beraber, teknoloji dünyasında yaşanan hareketlilik devam ediyor. Son olarak sosyal medya uygulamaları arasında veri açıklama yarışının başladığını gördük. Sosyal Medya İstatistikleri açıklamaları ilk olarak Google kanadından gelmişti. Google genel kullanım ve arama verilerini açıklamasının yanı sıra YouTube verileriyle beraber de beklenen açıklamaları yaptı.

Hemen ardından gelen Snapchat, Facebook, Twitter açıklamaları derken şimdi ise genel olarak Sosyal Medya İstatistikleri paylaşımı yapıldı. 2018 yılının en çok kullanılan sosyal medya uygulamasının açıklandığı listelerle beraber uygulamaların kullanım amaçlarına yönelik ne kadar kullanıldığı konusunda da bilgiler verildi. Ayrıca son açıklama kullanım yapan yaş grupları hakkında da bilgiler veriyor.

Sosyal Medya İstatistikleri Instagram ve YouTube’un Yeri

Genel kullanıcı istatistiklerine göre sosyal medya kullanımı genel olarak %20 oranında artmış gibi gözüküyor. Sosyal medya kullanımlarının sürekli olarak arttığının en büyük kanıtı olarak gösterilen yeni istatistiklere göre, genel kullanıcı sayıları 2.8 milyar kişiye ulaştı. 2.8 milyar kullanıcının her gün sosyal medya uygulamalarını kullandığı açıklandı.

2.8 milyar kişinin günlük sosyal medya uygulamalarına giriyor olması çok ciddi bir rakam olarak gösterilebilir. Sosyal medya uygulamalarının kullanım oranlarının bu kadar çok artmasında ise mobil platformların etkili olduğu belirtiliyor. Genel kullanımların %80’lik kısmında mobil cihazlardan giriş yapıldığı belirtiliyor. Bu istatistiklerde mobil cihazlardan girilen uygulamalar listesinde ise ilk sırada Instagram yer alıyor. Web sürümü paylaşım yapılamaması, mobil kullanımda Instagram’ın uygulama olarak daha çok öne çıktığını gösteriyor.

Bölgelere Göre Kim Önde?

Sosyal Medya İstatistikleri içerisinde genel kullanım verileri bu şekilde açıklandı. Bunun dışında uygulamaların bölge bölge kullanım istatistiklerinin de paylaşıldığını gördük. Büyüme hızına göre bakıldığı zaman ilk sırada yer alan ise Orta Doğu oldu.

Orta Doğu bölgesinin hemen sonrasında sosyal medya kullanımının artış gösterdiği bir başka bölge Avrupa. Tüm Avrupa genelinde %11’lik bir artış söz konusu ve genel kullanım sayıları 340 milyonu bulmuş durumda. Genel büyüme oranlarıyla değerlendirildiği zaman, Avrupa bölgesinde aktiflik oranlarının da çok ciddi bir oranda artış gösterdiği görülüyor.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Selçuk Şahin Paylaşımı Beğeni Topladı

Yeni Kullanıcı Sayısı Ne Kadar?

Sosyal Medya İstatistikleri sonrasında açıklanan bir başka bilgi ise yeni kullanıcı sayıları. Bu yıl başından itibaren sosyal medya uygulamalarına üye olan kullanıcı sayılarının sayısının 482 milyon rakamına ulaştığı açıklandı. 482 milyon yeni kullanıcı sayıları da bu büyüme rakamında oldukça etkili olan noktalardan bir tanesi.

Genel sıralamadan da söz edelim. Genel sıralamaya göre uygulamalar arasında ise ilk sırada YouTube yer alıyor. İkinci sırada yer alan uygulama ise Facebook olarak açıklandı. Ülkemiz listelerinde yer alan üçüncü uygulamanın ise Instagram olduğunu belirtelim. İlk üç uygulama bu şekilde açıklandı. Ülkemiz verilerine göre değerlendirdiğimiz zaman uygulamaların genel kullanımlarında ülkemizde de büyük bir bölümün mobil tercihi yapması dikkat çekiyor.

Özellikle Instagram ve YouTube için dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanıcılar akıllı telefonları tercih ediyor. Sosyal medya uygulamaları arasında yer alan dengenin nasıl değişeceği konusunda bir bilgi yok ancak 2017 verilerine bakacak olursak, ülkemizde dahil olmak üzere genel kullanımlarda çok ciddi bir yükseliş durumu söz konusu. Sosyal Medya İstatistikleri kapsamında en büyük sıçrayışı gösteren uygulamanın da Instagram olduğunu belirtelim. Bu konuda uygulama Snapchat’in önüne bile geçmiş gibi gözüküyor. Son verilerde de işaret edildiği gibi 2018 yılında ise sosyal medya kullanımlarının zirve yaptığını göreceğiz.

2018 Sosyal Medya İstatistikleri Açıklandı
4.5 (90.24%) 371 votes


Bir önceki yazımız olan Instagram Etiket Takip Sistemi Ve İlk Sorunlar başlıklı makalemizde etiket takip sorunu, Instagram Etiket Takip ve Instagram Etiket Takip sorunların hakkında bilgiler verilmektedir.

Ücretsiz Dene Instagram Takipçi Instagram Beğeni Instagram Yorum Video Görüntüleme IGTV Facebook Twitter Youtube